Arechin – polski lek na koronawirusa? Gdzie można go kupić?

Arechin lekiem na Koronawirus? Polska firma od lat produkuje ten specyfik. Chlorochinę dotąd  stosowano w leczeniu  malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów. Teraz lek ma wspomóc walkę z koronawirusem.

 

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił „Arechin” jako lek stosowany wspomagająco w zakażeniach SARS-CoV-2.

Według oficjalnych informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na razie nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowi COVID-19. Ponadto nie ma także leków hamujących namnażanie wirusa. Póki co lekarze stosują leczenie objawowe.

 

-Decyzja została podjęta po dokonanej przez ekspertów analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych, przedstawionych przez podmiot odpowiedzialny we wniosku o dokonanie zmiany. W badaniach tych u pacjentów z COVID-19 stosowanie chlorochiny zmniejszało liczbę zaostrzeń zapaleń płuc oraz skracało czas trwania choroby – powiedział Jarosław Buczek.

– Wyniki badań in vitro wykazały, że chlorochina hamuje namnażanie, czyli replikację wirusa. W ocenionym pozytywnym stosunku korzyści do ryzyka fosforan chlorochiny może być stosowany jako leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu SARS-CoV, MERS-CoV oraz SARS-CoV-2 -dodał rzecznik Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Producent leku – grupa Adamek oficjalnie poinformowała, że lek w aptekach będzie dostępny na receptę dla osób, które wymagają leczenia przeciwko wirusowi COVID-19. Stanowczo zabrania się stosowania leku na własną rękę. 

Komentarze