CZY SZTUCZNE SŁODZIKI SĄ RAKOTWÓRCZE? Poznaj opinię dietetyka!

Niektóre osoby twierdzą, że zwiększają one ryzyko wystąpienia raka i negatywnie wpływają na poziom cukru we krwi i zdrowie jelit. Z drugiej strony, część specjalistów nie widzi w nich nic złego i uważa je za produkt bezpieczny dla naszego zdrowia tłumacząc, że przeciwdziałają one cukrzycy i otyłości. Jaka jest rzeczywistość? Czy sztuczne słodziki są dla nas zdrowe? 

Sztuczne słodziki są zamiennikami cukru. Dodaje się je do niektórych potraw i napojów, w celu ulepszenia i osłodzenia ich smaku. Ludzie często nazywają je „intensywnymi słodzikami”, ponieważ ich smak przypomina smak cukru stołowego, jest jednak w naszym odczuciu znacznie słodszy. Co ciekawe, nie zawierają praktycznie żadnych kalorii, dlatego producenci słodzików sugerują, że są one doskonałą alternatywą dla osób, które dbają o swoją sylwetkę.

Najbardziej popularne słodziki syntetyczne na rynku:

-Aspartam, 

-Cyklaminian sodu,

-Acesulfam-k.

Jednym z najpopularniejszych słodzików dostępnych na polskim rynku jest aspartam. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, które sugerują, że produkt ten jest rakotwórczy. Czy to prawda? Zasięgnęliśmy opinii dietetyka. 

Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności twierdzą, że aspartam nie jest szkodliwy i nie zagraża naszemu zdrowiu. Oczywiście wszystko w umiarze, ponieważ też jest ryzyko przedawkowania tego słodzika – tłumaczy Dominika Dietrich, dietetyk medyczny.

Od siebie możemy jedynie dodać, że obecnie nie ma żadnej literatury, która potwierdzałaby, że słodziki mogą powodować raka lub powodować sztuczny wyrzut insuliny. Jednakże, dla każdego sztucznego słodzika występuje dzienna dobowa dawka, która jest w stu procentach bezpieczna. Przedawkowanie słodzików może skończyć się: bólem głowy, wymiotami, osłabieniem itp. 

Źródło: testosterone.pl,

Zdjęcie: Pixabay

Zobacz też: Jennifer Lopez pokazała się w szlafroku! Wszyscy TO zauważyli!


Komentarze