Od dziś supermarkety będą oddawać żywność za darmo! Wszystko za sprawą…

darmo

Od dnia dzisiejszego supermarkety będą oddawać żywność za darmo. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowego prawa mającego na celu ograniczenie skali oraz negatywnych skutków społecznych marnowania żywności.

Dzisiejszy dzień jest dniem przełomowym. Od 18 lutego supermarkety będą oddawać żywność za darmo. Jest to ostatni dzień kiedy wielkopowierzchniowe sklepy sprzedające produkty spożywcze muszą zawrzeć umowy na bezpłatne przekazywanie niesprzedanego jedzenia. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowego prawa mającego na celu ograniczenie skali oraz negatywnych skutków społecznych marnowania żywności.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zachodni gigant wkracza na Polski rynek. Wszyscy na tym skorzystamy!

 

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że w Polsce od 30 procent do nawet 50 procent produkowanej żywności trafia na śmietnik. Stanowi to ogromny problem, nie tylko ze względów ekonomicznych ale przede wszystkim etycznych.

 

 

– Banki Żywności współpracują z sieciami handlowymi już od wielu lat, systematycznie zwiększając ilość odbieranej w ten sposób żywności. W ubiegłym roku, jeszcze bez Ustawy, zebraliśmy ponad 13 tys. ton artykułów spożywczych z około 1300 sklepów. To wzrost o 30 proc. w stosunku do 2018 roku. Spodziewamy się, że teraz te wzrosty będą jeszcze bardziej dynamiczne – oczywiście o ile sklepy będą wywiązywać się z obowiązków nowego prawa i zapisów zawartych umów. Całościowo jednak obserwujemy znaczący wzrost świadomości zarówno wśród konsumentów, jak i wśród biznesu, w zakresie marnowania jedzenia – komentuje Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

 

 

Jakie produkty będą przekazywane za darmo?

Chodzi przede wszystkim o produkty, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na wady ich wyglądu, bądź wady ich opakowań. Wyjątek stanowią napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 procent. A także napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 procent.

 

fot. pixabay

Komentarze