Myśl tylko pozytywnie! Negatywne myśli tworzą efekt NOCEBO!

nocebo

Efekt NOCEBO jest przeciwieństwem placebo. Sprawdź jak się przed nim uchronić!

Ten stan ma miejsce wtedy, gdy po zażyciu zupełnie nieszkodliwego środka zaczynamy myśleć, że doskwierają nam konkretne objawy. Ponadto pojawia się w momencie, gdy lekarz zasugeruje grożące niebezpieczeństwo.

Od lat wiemy, że pozytywne nastawienie oraz sugestia potrafią wpłynąć wręcz uzdrawiająco na ludzką psychikę, a w rezultacie na zdrowie fizyczne.

Natomiast realne zagrożenie i samonakręcająca się myśl o chorobie lub utracie zdrowia jest postrzegana jako nocebo.

Efekt może ujawnić się np. poprzez negatywną sugestię ze strony pielęgniarek lub lekarzy, gdy informują pacjenta o możliwych komplikacjach podjętego leczenia.

 

„Uważa się, że część niepożądanych skutków ubocznych leków może być przypisana efektowi nocebo. To odpowiedź na konkretne, często sztucznie nakręcane oczekiwania człowieka”.

 

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Technicznego w Monachium poddali badaniu 50 osób, które cierpiały z powodu przewlekłego bólu pleców. Niektórym osobom powiedziano wcześniej, że test może spowodować ból, podczas gdy inni nie zostali o tym poinformowani. Pierwsza grupa odnotowała znacznie większą ilość bólu, pomimo zachowania dokładnie tej samej procedury.

 

Wiele chorób ma swój początek w naszej głowie. Nawet przy realnym zagrożeniu i najbardziej negatywnych czynnikach dookoła warto zawsze budować w swojej głowę pozytywną autosugestię.

 

ZOBACZ TEŻ:Ciągle czujesz się zmęczony? Z pomocą przyjdzie ci…

 

Lekarze muszą poinformować pacjenta o ewentualnych zagrożeniach wynikających z leczenia. W niektórych przypadkach zaleca się konsultację z psychologiem lub podjęcie terapii.

 

 

Źródło:radiozetzdrowie/pixabay

Komentarze