Ukraiński samolot zestrzelony przez Irańczyków. Jest oświadczenie armii

Zaraz po katastrofie ukraińskiego samolotu nieopodal lotniska w Teheranie, z którego maszyna wystartowała, pojawiły się plotki na temat rzekomej ingerencji irańskiej armii. Pogłoskom oczywiście zaprzeczano. Teraz jednak na jaw wyszły nowe fakty. 

Przypuszczenia mówiące o ostrzelaniu ukraińskiego samolotu pojawiły się natychmiast po katastrofie. Cztery godziny wcześniej doszło bowiem do ostrzelania amerykańskich baz wojskowych na terenie Iraku. Pociski wystrzelono z terytorium Iranu. Stąd powiązanie nocnego ataku na amerykańską armię z katastrofą cywilnej ukraińskiej maszyny. Okazało się, że od katastrofy samolotu na jaw wyszły nowe fakty, które całkowicie zmieniły sytuację. 

Czytaj także: Piotr Ikonowicz o dramatycznej sytuacji. „Szukam pracy za 3 tys.

Pierwsze doniesienia na temat udziału Irańczyków w tragedii pojawiły się w kanadyjskich mediach. W międzyczasie w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie mające być dowodem na zestrzelenie samolotu. Jego autor nie był jednak pewien, czy film jest autentyczny. Jego analizy dokonali dziennikarze z “New York Times’a”. Okazało się wtedy, że nagranie jest rzeczywistym zapisem zdarzeń. 

Dzisiaj irańska armia wydała komunikat, w którym przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiej maszyny. W oświadczeniu możemy przeczytać, że katastrofalna pomyłka jest wynikiem zlej interpretacji całej sytuacji. Samolot znalazł się blisko ważnego obiektu wojskowego Strażników Rewolucji Islamskiej i został wzięty prawdopodobnie za amerykańską maszynę. W komunikacie zapewniono również o zmianie procedur, co ma nie doprowadzić do powtórzenia się zaistniałej sytuacji.

Na temat katastrofy wypowiedział się również minister spraw zagranicznych Iranu. Na twitterze napisał, że zdarzenie jest wynikiem “błędu ludzkiego spowodowanego amerykańskim awanturnictwem, w kryzysowym momencie doprowadził do katastrofy”. Minister do swojej wypowiedzi dołączył także wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zdarzenia.

Czytaj także: Żona pilota ukraińskiego samolotu nie chciała, by mąż leciał do Iranu. “Było zbyt wiele znaków”

W katastrofie ukraińskiego samolotu zginęło 167 pasażerów siedmiu narodowości oraz dziewięciu członków załogi. Do zdarzenia doszło w środę, cztery godziny po ostrzelaniu przez irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej amerykańskich baz wojskowych na terenie Iraku. 

Komentarze