UWAGA! WCHODZI NOWY PODATEK! Chodzi o produkty…

podatek

W pierwszym kwartale 2020 roku ma wejść w życie przyjęty przez rząd projekt ustawy, wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Będzie dotyczył produktów wysokocukrowych głównie napoi. Dodatkowo opodatkowane mają być też niektóre wyroby alkoholowe i suplementy diety.

W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty na: napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące (o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008), kofeiny, guarany lub tauryny, a także na napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml, czyli tzw. małpki) i na reklamę suplementów diety.

 

ZOBACZ TAKŻE: UWAGA! IMGW OSTRZEGA! W ten weekend pogoda…

 

Rząd decyzję o wprowadzeniu podatku cukrowego  tłumaczy jako narzędzie walki z nadwagą i otyłością. 

 

Zasadniczym celem projektu ustawy (…) jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących, kofeiny, guarany lub tauryny”

 

– ,,Taki podatek cukrowy nie ma nic wspólnego z prozdrowotnym charakterem. Tu chodzi tylko o cel fiskalny i ściągnięcie pieniędzy z konsumentów.” – twierdzi w rozmowie z money.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

 

Nie ma jednak wątpliwości, że przy wprowadzeniu podatku, za wszystko zapłacą konsumenci. Producenci na pewno przerzucą wyższe koszty na cenę produktu. A chętni na produkty i tak się znajdą. Andrzej Gantner podkreśla także w rozmowie z money.pl, że przeciwko takiemu podatkowi protestują również rolnicy, szczególnie producenci cukru. Wystosowali nawet do ministra rolnictwa wspólne pismo, pod którymi podpisało się 8 organizacji rolniczych.

 

źródło: money.pl, fot. pixabay

Komentarze