MOCNE słowa niemieckiego historyka! „Od początku wojny Polacy…”

Jochen Böhler uchodzi dziś za jedynego historyka niemieckiego, który w szerokim zakresie podejmuje badania dotyczące niemieckich zbrodni na Polakach w pierwszych latach okupacji. W jednym z artykułów w gorzkich słowach ocenia stan wiedzy o na ten temat wśród swoich rodaków.

„Od pierwszego dnia wojny Polacy z dnia na dzień stali się dosłownie zwierzyną łowną” – pisze  Böhler w artykule, który ukazał się  na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Historyk twierdzi, że mała wiedza o działaniach niemieckich w okupowanej Polsce nie wynika wcale z braku dostępu do informacji.

Historyk przypomina również, że aż do lat 90. XX w. na rynku wydawniczym w RFN istniała tylko jedna publikacja dotycząca zbrodni niemieckich w Polsce. Uczony ma na myśli wydaną w 1961 r. monografię  Martina Broschata „Narodowosocjalistyczna polityka wobec Polski”.

Böhler zauważa, że w RFN nie podjęto konkretnych działań mających rozliczyć Niemcy z ich wojennej przeszłości. W swoim artykule historyk wspomina m.in. esesmana Heinza Reinefartha, jednego z „katów Woli”. Po zakończeniu wojny zbrodniarz nie tylko nie został ukarany, ale został szanowanym burmistrzem jednego z niemieckich miast. Postać Reinefartha został potępiona przez Niemców dopiero w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O sytuacji Polaków podczas niemieckiej okupacji Böhler pisze:

Będąc Polakiem, można było w ciągu sześciu lat stracić w każdej chwili cały majątek, trafić do obozu koncentracyjnego, zostać zmuszonym do pracy niewolniczej na miejscu lub w Reichu, a także w ramach akcji odwetowych za zamachy polskiego podziemia być zastrzelonym. 

Böhler twierdzi jednocześnie, że w ostatnich latach można mówić o pewnej poprawie. W jego ocenie nowe pokolenie niemieckich historyków coraz częściej sięga pi obszerne i zróżnicowane materiały źródłowe. Böhler zauważa, że w swoich badaniach sięgają oni zarówno po relacje sprawców, jak i ofiar, poddając je dokładnej analizie i krytyce.

Publicysta  „FAZ” powołuje się na szereg źródeł – m.in. na dokumenty Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Historyk argumentuje, że o ile podczas I wojny światowej Niemcy prowadzili politykę imperialistyczną, o tyle w czasach Hitlera opierali się już wyłącznie  na rasizmie. Böhler pisze także o Państwie Podziemnym i polskich bohaterach – m.in. Janie Karskim, który próbował poinformować świat o Holokauście.

Jochen Böhler aktywnie współpracuje z polskimi historykami XX w. W przeszłości pracował m.in. w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Jest też autorem książki „Najazd 1939. Niemcy przeciwko Polsce”.

Źródło: nczas.pl / tvp info

Fot. Zbrodnia w Bochni (1939 r.), domena publiczna

 

Komentarze