Tokarczuk ANTYPOLSKĄ pisarką?! Tak – zdaniem…
Kto TO widział? Po wpisaniu w wyszukiwarkę „Olga Tokarczuk” przez jakiś czas można było zobaczyć, że nasza noblistka jest „antypolską pisarką”. Wpis w ten sposób edytował ktoś na popularnej Wikipedii.
Przecież to oczywiste, że w momencie ogłoszenia wyników przez Akademię Noblowską, która nagrodę za twórczość prozatorską przyznała drugi raz w historii Polce, wszyscy rzucili się do wyszukiwarek, aby sprawdzić, kim jest nagrodzona autorka. Ponieważ wpisy na Wikipedii może edytować każdy, ktoś ewidentnie chciał zrobić na złość noblistce.
Wikipedię tworzą internauci. Dodawać informacje można również wtedy, kiedy nie jest się zalogowanym. Wtedy odbywa się wstępna weryfkacja, ale jest ona automatyczna – wykonywana przez system. Dopiero zalogowani użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami mogą zatwierdzić dodany wpis. Nie wyklucza to jednak, że pojawią się w nim błędy.
„Antypolska pisarka” była widoczna przez jakiś czas w wynikach wyszukiwania, gdyż wpis przeszedł właśnie automatyczną weryfikację. Na szczęście szybko został usunięty ręcznie przez osobę z uprawnieniami. W archiwum Wikipedii ciągle można zobaczyć zmiany edytowania wpisu.
Olga Tokarczuk nie jest ulubienicą partii rządzącej, bo kilkakrotnie wypowiadała się na ten temat dla polskich i zagranicznych mediów. Po otrzymaniu Nobla przez Polkę Washington Post napisał, że nagroda Tokarczuk „podnosi morale wyznających liberalne poglądy Polaków zaledwie trzy dni przed wyborami, w których nacjonalistyczna i populistyczna partia ma szansę na reelekcję, ponownie prowadząc Polaków na nieliberalną ścieżkę”.
Olga Tokarczuk jest autorką ważnych powieści, tłumaczonych na wiele języków. To m.in. „Księgi Jakubowe”, „Bieguni” czy „Dom dzienny dom nocny”. Za literackim Noblem stoi nagroda dla pisarki w wysokości 3,5 miliona złotych. Tokarczuk odbierze ją w grudniu w Sztokholmie.
Źródło: wikipedia, internet, Facebook, onet.
Foto: Facebook/OlgaTokarczuk