Podsłuchiwali w 20 krajach!!! Jest pozew przeciwko firmie produkującej oprogramowanie szpiegujące obywateli…
WhatsApp złożył we wtorek 29 października 2019 roku pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group za włamanie do systemu WhatsApp. W powództwie wniesionym do sądu federalnego w San Francisco oskarża NSO Group o hakowanie w 20 krajach. Stu dziennikarzy i obrońców praw człowieka było celem szpiegostwa cyfrowego, „niezaprzeczalnych form nadużyć” – stwierdza WhatsApp w oświadczeniu przekazanym agencji Reuters.
Założona w 2009 roku przez Shaleva Hulio i Niva Carmiego, NSO Group określana jest jako firma wyspecjalizowana w cyberbertechnologii, która zapewnia agencjom rządowym środki do walki z terroryzmem i przestępczością. Firma znana jest z programu szpiegującego „Pegasus”. Umożliwia on uzyskanie dostępu do danych ze smartfona i pobierania kontaktów, szczegółów i treści połączeń, SMS-ów, wiadomości e-mail, rozmów WhatsApp, Skype i Telegram. Oprogramowanie może również zdalnie sterować kamerą i mikrofonem oraz lokalizować użytkownika.
Przez wiele lat oprogramowanie sprzedawane przez NSO Group było uważane za zagrożenie. W 2016 roku firma Apple wprowadziła aktualizację swojego telefonu komórkowego sprzedawanego od 2011 roku w celu „ochrony przed Pegasusem”. Miało to miejsce po tym, jak specjaliści z amerykańskiego centrum badań bezpieczeństwa komputerowego, Citizen Lab, zostali powiadomieni przez meksykańskiego dziennikarza, który otrzymał podejrzaną wiadomość SMS. Na iPhone’ie dziennikarza wykryto oprogramowanie szpiegujące.
NSO Group jest dziś oskarżana przez WhatsApp o pomoc rządom Bliskiego Wschodu oraz rządowi Meksyku, w szpiegowaniu przeciwników politycznych. Do tej pory firmy oferujące usługi komunikacyjne takie jak WhatsApp zawsze bały się kierować tego typu sprawy do sądów w obawie, że ujawnią niestabilność własnych systemów bezpieczeństwa.
Hakerzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach poczty elektronicznej i umieścili złośliwe oprogramowanie w telefonach, dzwoniąc do użytkowników. 1400 urządzeń zostało zainfekowanych między 29 kwietnia a 10 maja 2019 roku. W wymienionych wcześniej krajach inwigilowano blisko sto osób: dziennikarzy, obrońców praw człowieka oraz aktywistów organizacji pozarządowych.
Przedstawiciele NSO Group odpowiedzieli na pozew w oświadczeniu stwierdzając, że kwestionują zarzuty wobec firmy i będą z nimi walczyć „energicznie”.
NSO Group, znajduje się w izraelskiej „Dolinie Krzemowej” na północ od Tel Awiwu. W 2018 roku firma uzyskała 250 mln USD przychodów. 14 lutego 2019 roku założyciele NSO Group przejęli prywatną spółkę Francisco Partners, która zajmuje się globalnymi inwestycjami kapitałowymi w technologie i firmy technologiczne a swoje biura ma w San Francisco i Londynie. Na stronie internetowej firmy znajduje się informacja, że siedziba główna grupy NSO Group znajduje się w Luksemburgu.
Anna Lis