Młodzi BEZDOMNI! TE dane nie pozostawiają złudzeń!

Wiele osób bezdomność utożsamia z mężczyzną po 50 roku życia, uzależnionym od alkoholu. Niestety coraz częściej problem ten dotyka osób młodych do 25 roku życia.

 

Ministerstwo Rodziny podało skalę bezdomności w roki 2019. Statystyki ukazują rosnący problem młodych bezdomnych. Na 30 330 osób bezdomnych przypadało 784 ludzi w wieku do 25 lat. Wiele osób mówi o kole, do jakiego trafiło ich życie. Większość jest od czegoś uzależniona lub w jakimś stopniu niepełnosprawna.

 

Bezdomność wśród młodzieży i młodych dorosłych jest bardzo trudna do zdiagnozowania, a państwo niestety nie widzi problemu, lub nie chce widzieć. Bezdomnej młodzieży nie należy szukać tam, gdzie starszych. Młodzi unikają typowych miejsc, które kojarzymy z bezdomnością. Wydaje się, że ich nie ma, dla systemu są niewidzialni.

 

Większość takich osób szerokim łukiem omija schroniska, czy pozostałe instytucje, które mogą pomóc. Na noc zostają u znajomych, jeżdżą komunikacją publiczną lub starają się spędzić noc w klubie imprezowym, gdzie jest ciepło.

 

W ciągu dnia można ich spotkać w galeriach handlowych lub przy ważnych węzłach komunikacyjnych. Jeżeli są głodni to żebrają o kilka złotych i potem w grupie siadają w barze typu fast food i kilka godzin spożywają małą porcję frytek. Zwykle nie można ich rozróżnić od rówieśników, bo starają się dbać o siebie. System ich nie wykrywa a młody wiek daje szansę, że jeszcze wyjdą z tego problemu.

 

Polska musi zacząć myśleć o takich osobach, brak wsparcia może bardzo rzutować na ich przyszłość. Jeżeli będziemy zwlekać z pomocą, kryzys bezdomności będzie się pogłębiał coraz bardziej.

 

 

 

Źródło: Wprost

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze