Nie płaciłeś składek w ZUS? Zakład obniży Ci emeryturę!

Osoby prowadzące działalność, a nie płacące obowiązkowych składek będą miały pomniejszaną emeryturę. Takie zapisy trafiły do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i pozostałych ustaw ubezpieczeniowych.

 

 

Część zapisów wejdzie w życie już 18 września, a reszta od 1 stycznia 2022 roku. Jeżeli mieliśmy zaległości w czasach prowadzenia działalności, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie potrącał zaległe składki z naszej emerytury. Ostateczna kwota będzie jednak powiększona o odsetki za zwłokę, koszty upomnień i egzekucji.

 

ZUS nie otrzyma jednak możliwości zabrania całej emerytury, nawet jeżeli dług byłby astronomicznie wielki. I tak w przypadku alimentów państwowy ubezpieczyciel nie będzie mógł zabrać więcej niż 60 proc. świadczenia, 50 proc. przy potrącaniu należności m.in. za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, oraz 25 procent w pozostałych przypadkach. Nie będzie jednak można otrzymać mniej niż 660 złotych emerytury.

 

 

Nowelizacja wprowadza zasadę, że prawo do świadczeń chorobowych dla m.in. przedsiębiorców zostaje wstrzymane, dopóki zaległość nie zostanie uregulowana. W przypadku aktywnego przedsiębiorcy potrącenie długu, np. z zasiłku chorobowego, nie będzie możliwe, bo dopóki go nie spłaci, nie będzie mieć prawa do świadczeń. Jest jednak warunek, należności nie mogą być przedawnione (co do zasady pięć lat). Jeśli więc nie zajdą przyczyny zawieszające lub przerywające bieg przedawnienia, może się okazać, że ZUS i tak nie będzie mógł potrącić długu – opowiada dla serwisu money.pl Anna Kwiatkowska.

 

 

 

Źródło: Money.pl

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze