Popularne kierunki studiów w Gdańsku. Studenci zaciekle walczą o miejsca

Na Uniwersytecie Gdańskim konkurencja jest ogromna. Aż 20 kandydatów ubiega się o jedno miejsce na nowym kierunku japonistyki. Politechnika Gdańska przyciąga studentów głównie do informatyki, automatyki, cybernetyki i robotyki. Natomiast w Lublinie, uczelnia jest popularna dzięki kierunkowi związanemu z survivalem i animacją przyrodniczą.

Według rzeczniczki uczelni, Magdaleny Nieczuja Goniszewskiej, podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: japonistyka, skandynawistyka (kierunek językowy norweski lub szwedzki), kryminologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz psychologia. Jednak absolutnym hitem jest japonistyka.

Najpopularniejszy kierunek na UG

Najwięcej zgłoszeń ogółem na Uniwersytecie Gdańskim odnotowano na kierunku psychologia, który wybrało prawie 2,2 tys. kandydatów. Następnie największe zainteresowanie budzą: prawo (ponad 1,3 tys. chętnych), zarządzanie (ponad 1,1 tys. chętnych), filologia angielska i ekonomia (ponad 1 tys. chętnych).

Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim trwa nadal, a większość kierunków zostanie zamknięta w środę. Nabory na studia na Wydziale Zarządzania, Wydziale Ekonomicznym oraz na niektórych kierunkach prowadzonych przez Wydział Nauk Społecznych i Wydział Historyczny potrwają dłużej. Pierwsze listy kandydatów zostaną ogłoszone w czwartek.

W przyszłym naborze będzie więcej miejsc

Na przyszły rok akademicki Uniwersytet Gdański planuje przyjąć ponad 11 tysięcy osób na ponad 90 kierunków. Blisko 9 tysięcy miejsc będzie przeznaczonych na studia stacjonarne, a 2,6 tysiąca na studia niestacjonarne. Na uczelni pojawią się także nowe kierunki studiów, takie jak japonistyka na Wydziale Filologicznym i sztuka kreatywnego pisania, ochrona dóbr kultury i muzealnictwo na Wydziale Historycznym oraz zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie) na Wydziale Zarządzania. Dodatkowo, pojawią się także nowe kierunki studiów drugiego stopnia.

Politechnika dogania Uniwersytet

Politechnika Gdańska, największa uczelnia techniczna w północnej Polsce, przygotowała 4,7 tys. miejsc na 37 kierunkach prowadzonych na ośmiu wydziałach. Według rzecznika uczelni, Macieja Dzwonnika, tegoroczna liczba aplikacji wstępnych, która wyniosła około 30 tysięcy, jest większa niż w poprzednich latach. Największym zainteresowaniem cieszą się:

  • informatyka (około 1,9 tys. kandydatów),
  • automatyka, cybernetyka i robotyka (około 1,5 tys. kandydatów),
  • automatyka, robotyka i systemy sterowania (około 1,4 tys. kandydatów),
  • budownictwo (około 1,5 tys. kandydatów),
  • ekonomia (około 1,3 tys. kandydatów).

Najbardziej popularne kierunki studiów, uwzględniając liczbę kandydatów na jedno miejsce, to:

  • ekonomia (około 18 kandydatów na miejsce),
  • zarządzanie inżynierskie (około 13,5 kandydatów na miejsce),
  • analityka gospodarcza (około 11,5 kandydatów na miejsce),
  • automatyka, cybernetyka i robotyka (około 11 kandydatów na miejsce).

Warto również zauważyć, że na Politechnice Wrocławskiej dużym zainteresowaniem cieszy się nowo otwarty kierunek studiów związany z energetyką jądrową. Uczelnię wskazał resort edukacji jako jedna z wiodących uczelni w kształceniu specjalistów dla polskiej energetyki jądrowej. Na ten kierunek jest dostępne tylko 30 miejsc. Natomiast Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przyciąga studentów swoim niepowtarzalnym kierunkiem: survival i animacja przyrodnicza. Nie jest oferowany na innych uczelniach.

Zobacz także: Paszporty dla dzieci odchodzą do lamusa. Ważne informacje dla rodziców

Komentarze