Inflacja w Polsce spadła do 8,2%. PIE opublikowało oficjalne statystyki i prognozę na październik. Będzie lepiej!
Inflacja w Polsce spadła z hukiem, stanowiąc pozytywną wiadomość dla gospodarki i konsumentów. Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2 procent rok do roku. To przełomowy, jednocyfrowy wynik, który wywołał lawinę komentarzy i analiz.
Informacja o spadku inflacji była oczekiwana przez analityków, którzy kilka dni wcześniej publikowali swoje prognozy. Największe banki szacowały inflację na poziomie od 8,1 do 8,7 procent rok do roku. Spadek cen paliw i energii elektrycznej był jednym z kluczowych czynników, który przyczynił się do obniżenia inflacji.
Jednym z ciekawych elementów raportu GUS była pozycja „Paliwa do prywatnych środków transportu”, która odnotowała spadek cen o 7 procent. Jednakże, żywność i energia nadal utrzymywały się na wyższym poziomie cenowym, z odpowiednimi wzrostami wynoszącymi 10,3 i 9,9 procent.
Analizy ekonomistów wskazują, że spadek inflacji wynika przede wszystkim z obniżenia tempa wzrostu cen żywności i energii. Również wzrost cen ropy naftowej i zbóż na rynkach światowych może odwrócić ten trend w najbliższych miesiącach. Dla konsumentów, spadek inflacji oznacza mniej presji na ich budżety, zwłaszcza w kontekście wzrostu cen energii elektrycznej i paliw.
Inflacja spadła we wrześniu z 10,1 do 8,2%. To pierwszy raz od lutego 2022 r, gdy tempo wzrostu cen jest jednocyfrowe. W skali miesiąca ceny obniżyły się o 0,4%. Maleje również tzw. inflacja bazowa – szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8%. pic.twitter.com/6zzkPYlOQg
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) September 29, 2023
Jednocyfrowa inflacja jest także efektem obniżenia cen bazowych o 0,1 procent w ujęciu miesięcznym. To częściowo wynik programu darmowych leków, który wpłynął na obniżenie inflacji bazowej, choć był trudny do precyzyjnego oszacowania.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że spadek inflacji w stosunku do sierpnia wyniósł 0,4 procent, co jest największym miesięcznym spadkiem cen od stycznia 2016 roku. Eksperci podkreślają szeroki zakres procesów dezinflacyjnych, obejmujący zarówno żywność, energię, jak i zmiany regulacyjne.
Ostatecznie, obecna inflacja jest najniższa od końca 2021 roku, a wojenny szok cenowy stopniowo przemija. Jednakże, istnieją również pewne obawy związane z szybkim spadkiem inflacji, zwłaszcza w kontekście wpływu na kurs złotego.
Konfederacja Lewiatan podkreśla, że spadek cen paliw odgrywał istotną rolę w obniżeniu inflacji, choć niektórzy widzą to jako „fikcyjną walkę” z problemem inflacji. Ważne jest, aby politycy i eksperci nadal monitorowali sytuację, aby zapewnić stabilność cenową.
⛽ Ceny paliw w dół i cyk… nagle wszystko się zgadza
Nawet inflacja się obniżyła – do 8,2% rok do roku, podaje GUS
Paliwa w ciągu roku spadły o 7%, a w miesiąc o 3,1%. Fikcyjna walka z inflacją trwa. Ważne żeby przed wyborami podnieść nastroje- @MariuszZielon11, nasz ekspert pic.twitter.com/rIhJ2vRY3F
— Konfederacja Lewiatan (@Konf_Lewiatan) September 29, 2023
Warto zaznaczyć, że spadek inflacji ma wpływ na portfele obywateli, ale także na strategie polityczne. Przed wyborami, decydenci chcieli podnieść nastroje społeczne, a niższa inflacja może im w tym pomóc. Ostatecznie, spadek inflacji we wrześniu 2023 roku stanowi dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki i konsumentów, ale nadal istnieją wyzwania związane z utrzymaniem tej tendencji w przyszłości.