Nietypowe hasło na transparencie protestujących rolników. Wzywają Putina do zrobienia porządku
Ostatnie protesty rolników na Śląsku wywołały falę kontrowersji i ostrych reakcji ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz konsulatu generalnego RP we Lwowie. Na jednym z ciągników pojawił się transparent, który wzbudził duże zaniepokojenie – hasło „Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą, i z naszymi rządzącymi”, wzbogacone o flagę ZSRR.
MSZ natychmiast zareagowało na ten incydent, wydając specjalne oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie pojawieniem się antyukraińskich haseł oraz pochwał dla Władimira Putina. Ministerstwo podkreśla, że tego rodzaju działania rzucają złe światło na Polskę, szczególnie biorąc pod uwagę pomoc udzieloną Ukrainie w trudnych czasach oraz gościnność wobec uchodźców. Komunikat MSZ ostrzega również przed próbą wykorzystania protestów rolniczych przez skrajne ugrupowania, być może podlegające wpływom rosyjskiej agentury.
Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie antyukraińskich i proputinowskich haseł na protestach rolniczych.https://t.co/lppJjZ1NC4
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) February 21, 2024
Wzywamy organizatorów protestów, by eliminowali z ruchu nielicznych inicjatorów takich i podobnych akcji – czytamy w oświadczeniu.
Dodatkowo, konsul generalna RP we Lwowie, Eliza Dzwonkiewicz, przeprosiła Ukraińców za zachowanie niektórych polskich rolników. Wyraziła swoje zażenowanie i wstydziła się tych hańbiących wydarzeń na granicy polsko-ukraińskiej.
Nie wierzę, że to Polacy… Prawdziwy Polak nigdy nie zadałby ciosu w plecy walczącym o wolność sąsiadom – napisała dyplomatka na Facebooku.
Jej przeprosiny były wyrazem głębokiego zaangażowania i troski o relacje między Polską a Ukrainą, jak również o wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.
Te incydenty podkreślają potrzebę ostrożności i odpowiedzialności podczas protestów, zwłaszcza w kontekście delikatnych relacji międzynarodowych. Choć protesty są ważnym narzędziem wyrażania niezadowolenia, ich forma i przekaz muszą być zgodne z wartościami, które reprezentuje dana społeczność.
Źródło: onet.pl