ATAK ZIMY! IMGW ostrzega!

Zima dotarła w końcu do Polski. Część kraju została przykryta śniegiem. Jak ostrzegają meteorolodzy, przez najbliższą dobę na południu spadnie od 4 do nawet 18 centymetrów śniegu.

Jak informuje portal tvnmeteo.pl, we wtorek biały puch pojawił się m.in. w Chorzowie, Cieszynie, Piechowicach, Dąbrowie Górniczej i Nowej Rudzie.

Z kolei RMF FM, podaje, że zimowa aura doskwiera mieszkańcom południa Dolnego Śląska. Z powodu pogody przejście w Jakuszycach zostało zamknięte dla ciężarówek. Z kolei w Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Przez cały dzień na przeważającym obszarze kraju na niebie dominować będą chmury frontu atmosferycznego wraz z opadami mieszanymi. Na północnym-zachodzie i zachodzie Polski popada deszcz, a w centrum, na południu i na wschodzie kraju należy się spodziewać opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.

W ciągu dnia na wschodzie Warmii, na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu będzie pogodnie i w miarę słonecznie oraz bez opadów. Deszczu ze śniegiem i śnieg pojawi się dopiero pod koniec dnia i wieczorem.

Ostrzeżenie przed nocą

To jednak nie koniec zimowego ataku. Meteorolodzy z portalu Cumulus ostrzegają przez intensywnymi opadami śniegu, które pojawią się w południowej Polsce. Z kolei w nocy na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mają się pojawić zawieje, a w Sudetach zamiecie śnieżne. Ostrzeżenie zobowiązuje od wtorku od godz. 19 aż do środy do godz. 19.

Skąd taka zmiana w pogodzie ? Intensywniejsze opady śniegu to efekt niżu znad południowej Polski i Słowacji o nazwie „Marielou”, który pojawi się w nocy z wtorku na środę. Na pogodę będzie miał wpływ również niż znad wschodniej Ukrainy oraz zalegająca strefa frontowa w południowej Polsce.

W ten sposób w nocy z wtorku na środę nieco intensywniejszych opadów śniegu należy się spodziewać w pasie od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, południe Łódzkiego i Śląsk po Świętokrzyskie i Małopolskę. Jak przewiduje Cumulus, tutaj średnio spadnie od 2 do 5 centymetrów śniegu. Więcej białego puchu pojawi się w okolicach Krakowa i w Tatrach – spadnie nawet do 10 cm śniegu. Z kolei w środę nieco intensywniej popada w Kotlinie Kłodzkiej, na południu Opolszczyzny, na Śląsku i w Małopolsce. Tym samym przez najbliższą dobę w południowej Polsce spadnie od 4 do nawet 18 centymetrów śniegu.

/wp.pl

Paweł Rzepecki
Komentarze