Dane zapisane na kawałku… szkła! Rewolucja w technologii od firmy Microsoft.
Z roku na rok proces wytwarzania danych przez społeczeństwo rośnie w zastraszającym tempie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na ich gromadzenie świat technologii musi stawać przed nie lada wyzwaniami. Jedno z innowacyjnych i rewolucyjnych rozwiązań przedstawiła firma Microsoft.
Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie zapisywanie ulubionych filmów i zdjęć na kawałku szkła? Takie właśnie rozwiązanie zaproponowała firma Microsoft. Na prezentacji otwierającej Ignite 2019 – konferencji dla programistów i osób związanych z IT, prezes Microsoftu Satya Nadella przedstawił zaskakujący nośnik danych. Jest nim kawałek kwarcowego szkła. Został zapisany na nim„Superman” z 1987 roku.
Firma inspirowała się archiwum filmowej wytwórni Warner Bros. Gromadzenie tam taśm z filmami generuje ogromne koszty przez to, że ich zajmują ogromne obszary powierzchni. Wymagają także odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.
Projekt „Silica”, bo tak właśnie nazwano nowy wynalazek Microsoftu, bije na głowę tradycyjne formy przechowywania danych. Zdjęcia z czasem zanikają, książki gniją, a nawet płyty CD i dyski twarde nie są najlepszymi miejscami do przechowywania naszych cyfrowych wspomnień. Naukowcy starają się rozwiązać ten problem od co najmniej pięciu lat.
Project Silica challenges and re-thinks traditional storage design. Spoiler alert: it involves quartz glass. #MSIgnite pic.twitter.com/Bxtni4NY8x
— Microsoft (@Microsoft) November 4, 2019
Pomyślicie sobie, że nie jest to trwały materiał…? Otóż nic bardziej mylnego! Silica przeszła szereg testów wytrzymałościowych m.in gotowanie, pieczenie w piekarniku, poddawanie wpływowi silnego pola magnetycznego i wibracji. Żaden tradycyjny dysk komputerowy nie byłby w stanie wytrzymać, w przeciwieństwie do szklanego.
Projekt Silica ma na celu przechowywanie danych archiwalnych, które mogą mieć ogromną wartość lub które firmy muszą zachować. Może to obejmować dane medyczne, które muszą być przechowywane przez całe życie pacjenta czy dane dotyczące regulacji finansowych. Są to także umowy prawne, informacje geologiczne dotyczące poszukiwania energii i plany budowy, których muszą przestrzegać miasta.
Ciężko wyobrazić sobie lepszy nośnik danych, prawda?
źródło: https://news.microsoft.com/, https://twitter.com/Microsoft