Donald Tusk pojechał do Kijowa. Jaki jest cel spotkania z Wołodymyrem Zełenskim?

Donald Tusk, premier Polski, rozpoczyna swoją wizytę w Kijowie. Planuje spotkanie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem. Ta długo oczekiwana wizyta była zapowiadana od kilku dni i zyskała szeroką uwagę mediów. Premier Tusk podkreślał jej znaczenie w wywiadzie dla trzech stacji telewizyjnych udzielonych 12 stycznia.

Kancelaria Premiera potwierdziła jedynie fakt wizyty, nie ujawniając szczegółów. Natomiast dołączone zdjęcie z dworca ukraińskich kolei sugeruje, że premier już dotarł do Kijowa. Platforma Obywatelska opublikowała także wideo z momentu powitania Tuska na miejscu.

Kiedy wszyscy Ukraińcy złączą ręce, nie będą podnosić ich do poddania się. Wszyscy walczymy. I dzisiaj dotyczy to nie tylko dwóch brzegów Dniepru. Dziś jedność Ukraińców obejmuje obie półkule Ziemi – napisał na Twitterze prezydent Zełenski kilka minut po godzinie 8 rano, co świadczy o symbolicznym charakterze spotkania.

Głównym celem wizyty premiera Tusk w Kijowie jest złożenie hołdu poległym w wojnie obronnej Ukrainy przeciwko agresji Rosji. Planowane są także rozmowy z prezydentem Zełenskim oraz premierem Szmyhalem. Wizyta ma zbiegać się z obchodami Dnia Jedności Ukrainy, święta ustanowionego w 1999 roku, upamiętniającego rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową w dniu 22 stycznia 1919 roku.

Warto podkreślić, że decyzja o wizycie Tuska w Kijowie została podjęta po rozmowie telefonicznej między nim a prezydentem Zełenskim w grudniu. Wówczas prezydent Ukrainy zaprosił Tuska do odwiedzenia kraju i pogratulował mu objęcia stanowiska premiera.

Jest to istotne wydarzenie nie tylko ze względu na relacje polsko-ukraińskie, ale także w kontekście bezpieczeństwa regionalnego. Premier Tusk w wywiadzie podkreślał znaczenie sytuacji na Ukrainie dla polskiego bezpieczeństwa, a także inne kwestie związane z interesami polskich przewoźników.

Oczekuje się, że wizyta Tuska w Kijowie przyniesie dalsze rozwinięcia współpracy między Polską a Ukrainą oraz umocni relacje dwustronne. Jest to również ważny sygnał dla międzynarodowej społeczności, potwierdzający zaangażowanie Polski w sprawy regionu. W trakcie spotkania premierów Polski i Ukrainy omawiane będą także kwestie dotyczące współpracy gospodarczej i politycznej między oboma krajami.

Źródło: onet.pl

Oskar Szafarowicz zarabia 30 tys. zł w PKO BP? Młody działacz PiS odpowiada

Komentarze