Szok! SMARTFONY robią TO z mózgiem dziecka!

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA Pediatrics zbyt długi czas wpatrywania się w ekran smartfonów, tabletów, laptopów dla małych dzieci może być związany z wolniejszym rozwojem mózgu.

Główny autor badania, dr John Hutton, pediatra i badacz kliniczny w szpitalu dziecięcym w Cincinnati, mówi, że jest to pierwsze znane badanie mające na celu sprawdzenie, jak czas na ekranie wpływa na faktyczną strukturę kształtującego się mózgu dziecka. W badaniu, Hutton i jego zespół skanowali mózgi dzieci w wrażliwej grupie wiekowej od 3 do 5 lat. Odkryli, że istota biała w mózgu była mniej rozwinięta u dzieci, które spędzały więcej czasu przed ekranami. Istota biała jest ważna dla przetwarzania myśli oraz rozwoju mowy i umiejętności czytania.

 

„Jest to ważne, ponieważ mózg rozwija się najszybciej w ciągu pierwszych pięciu lat. Wtedy mózg jest bardzo plastyczny i wchłania wszystko, tworząc silne połączenia trwające przez całe życie” – powiedział Hutton dla CNN.

 

Jednak problem nie dotyczy samych ekranów urządzeń elektronicznych, a tego że ekrany te pełnią funkcję zastępczą dla ważnych interakcji międzyludzkich, zwłaszcza z rodzicami. Korzystanie z ekranu stało się wszechobecne w naszym społeczeństwie, nawet wśród dzieci. Badania Huttona sugerują, że około 90% dzieci w jego badaniach korzystało z ekranów przed ukończeniem pierwszego roku życia, a niektóre wykorzystywały je już w 2 lub 3 miesiące po urodzeniu.

 

źródło: truththeory.com, fatherly.com, pinterest

Komentarze