GUS upublicznił zarobki Polaków! Czy rzeczywiście tyle zarabiamy?
W najnowszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przedstawiono dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 2023 roku 7379,88 zł brutto. To niewielki wzrost o 0,1 procent w porównaniu do sierpnia tego samego roku, co daje około 10 złotych więcej. Jednak w ujęciu rocznym wynagrodzenia wzrosły o imponujące 10,3 procent, a uwzględniając inflację, realny wzrost wynagrodzeń wyniósł 2,1 procent.
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest jednym z ważnych wskaźników zdrowia gospodarki kraju. Pomimo niewielkiego wzrostu w porównaniu z poprzednim miesiącem, daje ono nadzieję na stopniowe polepszanie się sytuacji materialnej pracowników.
Przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł (+10,3% r/r). Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007.https://t.co/KBPsmwrwtM#GUS pic.twitter.com/YdsMBMtCY5
— GUS (@GUS_STAT) October 19, 2023
Jednak warto zaznaczyć, że dane GUS dotyczą tylko sektora przedsiębiorstw oraz firm zatrudniających 10 lub więcej pracowników. Nie uwzględniają administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, co może wpływać na ogólny obraz sytuacji na rynku pracy.
GUS dostarczył również informacje na temat zatrudnienia. We wrześniu 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było podobne do tego z poprzedniego roku i wyniosło 6496,1 tys. etatów, z niewielkim spadkiem o 0,1 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Polski Instytut Ekonomiczny skomentował te dane, zauważając, że tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce spowolniło z 11 procent do 10,3 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednak realne wynagrodzenia nadal rosną, zyskując 2,1 procent po uwzględnieniu inflacji. To dobra wiadomość dla gospodarstw domowych, które mogą oczekiwać na systematyczny wzrost swojego dobrobytu w najbliższych miesiącach.
We wrześniu tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło z 11,9%.do 10,3%. Realne wynagrodzenia ponownie wzrosły – o 2,1 proc. Spadek inflacji i wysoki wzrost wynagrodzeń oznaczają, że zamożność gospodarstw domowych będzie systematycznie rosnąć w najbliższych miesiącach. pic.twitter.com/2Mwcmen4FW
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 19, 2023
Warto zwrócić uwagę, że tempo wzrostu pensji jest bardziej widoczne w ujęciu rocznym niż miesięcznym. Wynagrodzenia w Polsce niemal nie zmieniają się od marca, z niewielkimi wahaniami w zakresie kilkudziesięciu złotych. Warto również pamiętać, że tempo wzrostu pensji należy analizować w kontekście inflacji. Jeśli płace rosną szybciej niż utrata wartości pieniądza, oznacza to poprawę sytuacji finansowej Polaków. W miarę spadku inflacji, realne wynagrodzenia rosną, co jest korzystne z punktu widzenia konsumentów. Dla porównania, wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 8,2 procent w badanym okresie, co wpłynęło na siłę nabywczą obywateli.
Warto podkreślić, że informacje o wynagrodzeniach są istotne dla obserwowania ogólnego stanu gospodarki i dobrobytu społecznego. Pomimo niewielkiego wzrostu wynagrodzeń w porównaniu z poprzednim miesiącem, perspektywa roczna daje nadzieję na dalszy wzrost i polepszenie sytuacji finansowej pracowników w Polsce.
Źródło: stat.gov.pl