IMGW: dużo śniegu i lód na drogach. Alert dla czterech województw
Nadchodzi zimowy deszczowy wieczór, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie pozostaje obojętny na kaprysy pogody. Wydał on kolejne alerty, które rzucają cień na spokojność mieszkańców czterech województw. Wieczór i noc w Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim, Mazowieckim i Podlaskim mogą okazać się niebezpieczne z powodu oblodzenia dróg i chodników oraz intensywnych opadów śniegu.
IMGW ostrzega przed oblodzeniem pierwszego stopnia, dotyczącym kilku obszarów. W województwie pomorskim obejmuje to powiaty: gdański, nowodworski oraz malborski. Warmińsko-mazurskie jest zagrożone w powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, ostródzkim, kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, szczycieńskim i nidzickim. W województwie mazowieckim dotyczy to powiatów: ostrołęckiego, przasnyskiego, makowskiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, sokołowskiego, węgrowskiego, siedleckiego, łosickiego. Natomiast w podlaskim objęte ostrzeżeniem są powiaty: siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski, łomżyński, kolneński.
Przewidywane są opady mokrego śniegu, który po zamarznięciu może spowodować oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna oscylować będzie między -6 a -3 stopniami Celsjusza, lokalnie spodziewa się się spadku do -9 st. C. Na poziomie gruntu, temperatura minimalna wyniesie około -7 st. C, lokalnie -10 st. C. Alerty wejdą w życie w niedzielę o godzinie 15 i potrwają do poniedziałku o godzinie 9.
Oprócz tego, IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 centymetrów, a ostrzeżenia będą obowiązywały od godziny 12 w niedzielę do godziny 4 w poniedziałek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia ze strony IMGW zawsze przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do strat materialnych i zagrożenia zdrowia czy życia. Mieszkańcy objętych nimi obszarów muszą być szczególnie czujni i dostosować swoje działania do panujących warunków. Utrudnienia w ruchu drogowym, zakłócenia w planach podróży czy odwołane wydarzenia plenerowe to tylko część potencjalnych konsekwencji. Bezpieczeństwo staje się priorytetem, a rozwijająca się sytuacja pogodowa wymaga śledzenia bieżących komunikatów meteorologicznych.
Źródło: tvn24.pl