IRAN ZAGROZIŁ Polsce! Będzie wojna?

MSZ Iranu wezwało charge d’affaires ambasady Polski w Teheranie. Irańskie władze przekazały naszemu dyplomacie oficjalny protest przeciwko międzynarodowej konferencji na temat Bliskiego Wschodu, którą na luty zaplanowano w Warszawie.

Informację o działaniach rządu w Teheranie podała państwowa agencja irańska IRNA. Z jej wyjaśnień wynika, że w siedzibie MSZ polskiemu dyplomacie zakomunikowano jasno, iż decyzja o organizacji szczytu to „akt wrogości wobec Iranu”.

Charge d’affaires ambasady Polski usłyszał też, że Teheran może zdecydować się na działania odwetowe. „Przedstawiciel Polski dostarczył wyjaśnień na temat konferencji. Zapewnił także, że nie ma ona antyirańskiego charakteru” – dodała IRNA.

Napięcie na linii Polska-Iran wzrosło po tym, jak w piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w połowie lutego w Warszawie odbędzie się dwudniowa konferencja ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiadał, że trzeba zwrócić uwagę na wpływy Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

/WP

Paweł Rzepecki
Komentarze