Jak odróżnić atak PANIKI od ataku LĘKU?

atak

Chociaż terminy te są czasami używane zamiennie, atak paniki i atak lęku, to wcale nie to samo! Na czym zatem polega ta różnica?

Mimo iż ataki paniki i ataki lęku, mogą wydawać się dla wielu osób podobne (i mają bardzo zbliżone objawy), istnieje między nimi pewna różnica. Zastanawiasz się, na czym ona dokładnie polega? Czytaj dalej!

Ataki paniki mają miejsce nagle i wiążą się z przytłaczającym uczuciem strachu, a także innymi objawami fizycznymi, takimi jak skurcze brzucha, nudności, duszność i przyspieszone bicie serca. Podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5) rozpoznaje ataki paniki, klasyfikując je jako oczekiwane i nieoczekiwane. Podczas gdy oczekiwane ataki są powodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. obecność pewnej fobii, nieoczekiwane ataki zdarzają się bez wyraźnej przyczyny.

Podobne objawy

Lęk i atak paniki mają kilka emocjonalnych i fizycznych objawów. W rzeczywistości, eksperci twierdzą, że lęk i atak paniki mogą wystąpić jednocześnie. Krótko mówiąc, jeśli odczuwasz niepokój o coś, na przykład prezentację związaną z pracą, niepokój może przybrać formę ataku paniki, gdy nadejdzie już konkretna sytuacja.

atak
Unsplash

Różnice

1. Podczas gdy lęk jest zwykle związany ze stresującą sytuacją, ataki paniki mogą wystąpić nieoczekiwanie.

2. Lęk może przybierać różne formy. Może być łagodny, umiarkowany lub poważny. Z drugiej strony, atak paniki jest paraliżujący.

3. Fizyczne objawy ataków paniki są bardziej dotkliwe i intensywne. I zwykle pojawiają się nagle.

4. Ponadto, atak paniki może wywoływać efekt kaskadowy. Może on wpływać na zachowanie danej osoby, prowadząc do wycofania z interakcji z innymi ludźmi i osamotnienia.

Źródło: Psychology

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze