KONIEC handlowych niedziel – wiadomo, jaki efekt przyniósł ten pomysł!

niehandlowych

Ustawa dotycząca handlowych niedziel ma być jeszcze bardziej zaostrzona.

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu z dnia 1 marca 2018 roku , handel w 2019 r. jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

 

Do końca roku zostały więc tylko cztery, podczas których będzie można zrobić zakupy. Są to: 24 listopada oraz 15, 22 i 29 grudnia.

Od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niedziele, z wyjątkami w okresach przedświątecznych.

To oznacza, że zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

 

Prezydent Andrzej Duda o zakazie handlu w  niedzielę wypowiada się następująco: „W zakazie handlu chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, ale także, aby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedziele, mieli wolne”.

 

„Żeby zapewnić rentowność biznesu, przedsiębiorcy muszą rekompensować stracone godziny. Jedni wydłużają czas pracy w tygodniu lub „przynoszą” pracę do domu, inni zaś otwierają sklepy internetowe „- wynika z  przeprowadzonego raportu Danae pt. „Polacy z różnych grup zawodowych i społecznych oceniają obowiązujące ograniczenie handlu w niedzielę”.

 

Z pewnością część przedsiębiorców po wprowadzeniu niehandlowych niedziel odnotowała straty w swoim biznesie, ponieważ jak twierdzą, to właśnie ten dzień był najbardziej dochodowym dniem w tygodniu.

 

Sytuacja natomiast przedstawia się nieco lepiej w przypadku małych lokali gastronomicznych. W opinii przedsiębiorców wielu ludzi, nie mając możliwości na zjedzenie niedzielnego obiadu w galerii handlowej, decyduje się właśnie na takie miejsca.

 

ZOBACZ TEŻ:Urząd Skarbowy BLOKUJE konta! Zamrozi Ci środki nawet na…

 

Źródło:biznesinteria/pixabay

Komentarze