Legionella szaleje! Liczba zakażonych sięgaj już 143 osób!

Fala zakażeń bakterią Legionella nadal rośnie, dotykając kolejne osoby w różnych regionach. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca, ponieważ nowe badania potwierdzają obecność tej bakterii u kolejnych 16 hospitalizowanych pacjentów – poinformował w niedzielę rzeszowski Sanepid. Liczba zakażonych sięga już 143 osób.

Dane dostarczone przez służby sanitarne wyraźnie wskazują, że epicentrum zakażeń znajduje się w Rzeszowie, gdzie zanotowano 96 przypadków zakażeń, oraz w powiecie rzeszowskim, gdzie liczba ta wynosi 31. Dodatkowo, cztery zakażenia odnotowano u mieszkańców powiatu dębickiego, trzy w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dwa w łańcuckim, a po jednym w powiatach jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim oraz w powiecie opolskim (województwo lubelskie).

Przykre jest to, że liczba zakażonych wciąż wzrasta. Informacje przekazywane przez sanepid w piątek mówiły o 113 przypadkach, a w niedzielę poinformowano o kolejnych 16 potwierdzonych zakażeniach bakterią. Obecnie zakażone Legionellą są już łącznie 143 osoby.

Tragiczny bilans tego wyjątkowo niebezpiecznego zakażenia obejmuje również zgony. Osiem osób z potwierdzonym zakażeniem Legionellą, ale również z istniejącymi schorzeniami współistniejącymi, niestety zmarło. Przyczyny tych infekcji wciąż pozostają niejasne, dlatego śledztwo prowadzi prokuratura oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Władze podjęły działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji. W sobotę przeprowadzono dezynfekcję, podnosząc stężenie chloru w wodzie dwudziestokrotnie w porównaniu z normą. Ponadto, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie podjęło prace płukania sieci wodociągowej.

Jednak nadal pozostaje wiele niewiadomych, a zaniepokojenie rośnie wraz z liczbą zakażeń. Sanepid planuje przedstawić wyniki badań próbek pobranych z miejskiego wodociągu oraz z domów i mieszkań osób zakażonych w najbliższy poniedziałek. Warto podkreślić, że Legionellą nie można zarazić się od człowieka ani poprzez spożycie skażonej wody. Zakażenie następuje w wyniku wdychania aerozolu, który powstaje z zanieczyszczonej wody, co sprawia, że skala zagrożenia jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowych działań.

Zobacz także: Podlasie: 10-miesięczne dziecko potrącone na podwórku! Zatrzymano dwóch mężczyzn…

Komentarze