Legionella w Rzeszowie! Sprawę bada ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prowadzi dochodzenie w sprawie zbiorowego zakażenia legionellą w Rzeszowie i okolicach. W toku badań analizuje się różne aspekty, w tym stan wodociągów. W sieci miejskiej wykryto obecność tej bakterii, co zostało potwierdzone przez radio RMF FM.
Informacje wskazują, że w wyniku wstępnych analiz próbek wody z miejskiej sieci wodociągowej wykryto obecność legionelli. Pełne, oficjalne wyniki zostaną ogłoszone publicznie w poniedziałek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz.
Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, potwierdził te ustalenia. Wyjaśnił, że aktualne działania stanowią część rutynowych czynności mających na celu wykluczenie możliwości celowej ingerencji.
Działania #ABW dotyczące zakażeń legionellą są konieczne, by wykluczyć hipotezy dot. części potencjalnych scenariuszy.
Działania Agencji mają charakter rutynowy👇 pic.twitter.com/942rh3zXXF
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) August 25, 2023
Przypomnijmy, że zaplanowano dezynfekcję rzeszowskich wodociągów na weekend. Władze miasta zapewniają, że procedura ta jest bezpieczna dla zdrowia, a jedynym zauważalnym skutkiem może być większa ilość chloru w wodzie.
ABW podjęła się badania tej sprawy z uwagi na ewentualne wersje o sabotażu lub celowym zakażeniu sieci wodociągowej. Warto podkreślić, że Rzeszów jest strategicznym punktem ze względu na obecny konflikt na Ukrainie. Blisko położone lotnisko w Jasionce stanowi główną bazę przerzutową sprzętu wojskowego z Zachodu na rzecz Ukrainy.
Dotychczasowe ustalenia nie potwierdzają jednak możliwości aktu dywersji, jak sugerowało radio RMF FM.
W piątek rano pojawiły się smutne wieści o śmierci siódmej osoby zakażonej legionellą. Ofiarą była 94-letnia kobieta, która zmarła w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Według informacji sanepidu, potwierdzono także obecność legionelli u 113 pacjentów hospitalizowanych w różnych miejscowościach.
Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano wśród mieszkańców Rzeszowa (78), powiatu rzeszowskiego (23), powiatów dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego (po 3), a także łańcuckiego, niżańskiego, stalowowolskiego, przemyskiego i przeworskiego (po 1).
Legionella to bakteria szeroko rozpowszechniona na całym świecie, której rezerwuarem jest woda i wilgotna gleba. Może występować w instalacjach wodociągowych i sprzyja jej obecność biofilmu, starych instalacji, a także specyficzne warunki temperaturowe. Choroba wywoływana przez legionellę, czyli legionelloza, objawia się m.in. gorączką, dreszczami, kaszlem i bólami głowy. Szczególnie narażone na ciężki przebieg są osoby z obniżoną odpornością. Leczenie polega na antybiotykoterapii.
Źródło: RMF FM