Lekarze potwierdzają: podczas SNU można CHUDNĄĆ!
Czy można schudnąć … śpiąc? Okazuje się, że tak! Wystarczy…
Zdawałoby się, że na zrzucanie zbędnej wagi składają się takie czynniki, jak niskokaloryczna dieta, picie dużych ilości wody i wysiłek fizyczny. Mamy jednak dobre wiadomości dla tych, którzy uwielbiają spać. Dietetycy zgodnie stwierdzają, że sen również zalicza się do filarów zdrowego trybu życia.
Należy tak układać swój dobowy harmonogram, aby uwzględnić w nim osiem godzin na wypoczynek. Ma być on czasem regeneracji po nauce, pracy i oczywiście dziennej aktywności fizycznej. Powinno się wziąć do serca to, że brak snu wiąże się z fatalnym samopoczuciem, które z kolei może prowadzić do braku energii oraz do podjadania. W tym artykule przedstawimy cztery proste kroki do snu idealnego…
1. Sypialnia
Jeżeli Twoje warunki mieszkaniowe pozwalają Ci na zorganizowanie osobnej sypialni, to będzie to pierwszy krok ku zdrowemu spaniu. Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden pokój polecamy podzielić go na strefę dzienną oraz nocną. Chodzi o to, aby w miejscu wypoczynku panowały odpowiednie warunki. Łóżko musi być wygodne, w przeciwnym razie będziesz codziennie budzić się z bólem pleców. Warto też zainwestować w porządne poduszki i pościel z dobrej jakości materiału. Okna (zwłaszcza te wystawione od strony wschodu słońca) powinny mieć możliwość zaciemnienia – tu sprawdzą się specjalne rolety albo porządne zasłony.
2. Elektronika
Tego w sypialni nie powinno być. Zasypianie z telefonem, odtwarzaczem albo telewizorem wpłynie negatywnie na jakość snu. Najlepiej byłoby je pozostawić za drzwiami – wiadomości możesz przejrzeć rano, tak jak odpisać na wiadomości czy przejrzeć social media. Przed spaniem należy się wyciszyć. Jeśli często zdarza się, że w środku nocy piszą lub dzwonią do Ciebie znajomi, to najlepiej wyłącz telefon i zastąp go klasycznym budzikiem. Nie przerywaj swojego snu z powodu pogaduszek z koleżankami, jeśli możecie je przełożyć na drugi dzień.
3. Jedzenie
Ostatni posiłek zjedz na 3 godziny przed pójściem do łóżka. Powinno to być danie lekkostrawne, z jak najmniejszą zawartością cukru. Przed snem można też wypić szklankę wody. Jeśli uda Ci się wytrzymać pierwsze kilka wieczorów bez nocnego podjadania, to będziesz na dobrej drodze.
4. Temperatura
Jeśli Twoja sypialnia jest już odpowiednio urządzona, to czas na ochłodzenie. Brzmi to dość strasznie, zwłaszcza, że w zimne, jesienne dni tęsknimy za ciepłym i miękkim łóżkiem. Oczywiście nie namawiamy do wychłodzenia swojego organizmu. Cała sztuczka polega na tym, że organizm, który dostosowuje się do temperatury panującej w pomieszczeniu w tym samym czasie spala kalorie. I to jest właśnie tajemnica chudnięcia podczas spania. Trzeba jednak uważać, żeby nie popaść ze skrajności w skrajność. Nie należy nagrzewać pokoju do temperatury przekraczającej 25 stopni Celsjusza, ale też nie obniżyć jej do 10 stopni i tym samym skończyć z przeziębieniem.