Made in China już nie takie złe? Chińczycy mają swoje technologiczne perełki
Po latach kopiowania światowych firm technologicznych, firmy z Państwa Środka potrafiły stworzyć w końcu oryginalne rozwiązania. Wiele z tych produktów podbiło Europejskie i Amerykańskie rynki.
Od kilku lat imitacja i „małpowanie” jest co raz mniej kojarzone z chińskimi firmami. Nowe przedsiębiorstwa zostały zaprezentowane w książce „Pioneers, Hidden Champions, Changemakers, and Underdogs. Lessons from China’s Innovators”. Według autorów, firmy za Wielkiego Muru można przydzielić do kilku grup: pionierów, ukrytych czempionów, liderów zmian oraz skrytych innowatorów. Wymieniane są przedsiębiorstwa, które w tym momencie prężnie rozwijają się w Azji, a w przyszłości mogą zyskać na znaczeniu globalnym.
Książka ukazuje historie i modele biznesowe firm. Podstawą sukcesu jest system edukacji Chin, który kształci profesjonalne kadry oraz środowisko biznesowe sprzyjające ich rozwojowi. Dużego impulsu rozwojowe dają państwowe dotacje na badania i rozwój. Obecna pandemia może tylko przyśpieszyć dominację chińskiego biznesu. Według doktora habilitowanego Pawła Pasiebiaka:
Łańcuchy produkcyjne będą zmodyfikowane z powodu pandemii, ale Chiny nie muszą przez to stać się wielkim przegranym recesji (…) Chiny już w II kwartale odnotowały wzrost PKB o 3,5 proc. W III kwartale było to 4,9 proc. Zwiększył się popyt zewnętrzny na produkty chińskie, a także konsumpcja wewnętrzna, jako efekt pakietów stymulacyjnych (…) (Chiny-red) są pierwszym partnerem handlowym dla niemal wszystkich krajów z tego regionu. Toczą walkę o wpływy z Japonią. Działają przede wszystkim w Laosie czy Myanmarze. Przedsiębiorstwa chińskie, które szukają oszczędności, przenoszą się tam ze swoją pracochłonną produkcją. W trakcie pandemii Chiny zdały sobie sprawę, że sytuacja będzie się zmieniać i że muszą być aktywne (…) nie muszą być wielkim przegranym pandemii, bo wciąż jest to światowy producent, który ma duży i rosnący rynek. Przedsiębiorstwa będą chciały być tam obecne, aby realizować zyski. Sytuacja nie zmieni się z dnia na dzień.
Dzięki sprawnej polityce i dużemu rynkowi zbytu Chiny mogą w krótkim czasie prześcignąć gospodarkę Amerykańską. Pandemia może przynieść nowe otwarcie dla globalnych rynków a dominacja państw zachodu jeszcze bardziej spadnie.