Masz problemy ze snem? Ta „domowa” metoda może ci pomóc!
Bezsenność to zaburzenie, które regularnie dotyka miliony ludzi na całym świecie. Krótko mówiąc, osobom z bezsennością trudno jest zasnąć. Doskwiera im poczucie bezsilności, osłabienia, przemęczenia. Jakie są przyczyny kłopotów ze snem? W jaki sposób należy je leczyć?
Istnieje wiele możliwych przyczyn bezsenności.
Często bezsenność wynika z konkretnej przyczyny, takiej jak choroba lub styl życia. Chorobę tę można leczyć medycznie lub behawioralne. Wśród innych przyczyn możemy wyróżnić:
- somatyczne lub somatogenne – choroby powodujące np. dolegliwości bólowe, parcie na mocz, świąd, pasożyty.
- problemy hormonalne (w szczególności występujące u kobiet)
- zewnętrzne (egzogenne) – czyli czynniki związane z otoczeniem, takie jak światło, hałas, upał, zmiana strefy czasowej, itp.,
- psychologiczne bądź psychogenne – przykre doświadczenia, stres, konflikty z bliskimi.
- psychotyczne – depresja, omamy, nerwica, czy lęki
- toksyczne i jatrogenne – bezsenność może być wywołana narkotykami lub alkoholem, napojami kofeinowymi,
- neurogenne – spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego
- bezsenność pierwotna (specjalistom trudno jej wówczas określić z czego wynika)
Czy można samemu walczyć z bezsennością?
Okazuje się, że jest wiele naturalnych, behawioralnych metod, które mogą wpłynąć na nasz organizm, który cierpi na bezsenność. Co możesz zrobić?
Unikaj urządzeń elektronicznych!
Wiele badań z udziałem dorosłych i dzieci sugeruje, że wystawienie organizmu na działanie światła z telewizorów i smartfonów przed snem może wpływać na naturalny poziom melatoniny i prowadzić bezsenności. Pamiętajmy, aby nie zabierać do sypialni urządzeń elektronicznych.
Skorzystaj z terapii kontroli bodźca
Idź spać tylko wtedy, gdy jesteś śpiący. Unikaj oglądania telewizji, czytania, jedzenia lub martwienia się w łóżku. Ustaw alarm o tej samej godzinie każdego ranka, nawet jeśli nie musisz wcześniej wstawać.
Nie śpij w ciągu dnia!
Unikać kilkunastominutowych drzemek w ciągu dnia. Staraj się dbać o tzw. higienę snu. Możesz również skorzystać z medytacji i ćwiczeń relaksacyjnych niedługo przed snem.
Wyobraź sobie, że leżysz w łódce…
Na kilka minut przed snem dokładnie zasłoń roletami wszystkie okna. Zadbaj o to, by w pokoju panowała zupełna ciemność. A teraz przejdź do ćwiczenia. Gdy zamkniesz oczy, wyobraź sobie, że leżysz w łódce, na środku jeziora. Jesteś zupełnie sam, a woda bardzo delikatnie, uspokajająco faluje. Ten widok powinien wewnętrznie cię uspokoić.
Nic nie pomaga? Koniecznie idź do lekarza!
Jeśli żadne naturalne, domowe sposoby nie skutkują, koniecznie idź do lekarza specjalisty lub zgłoś się do poradni leczenia zaburzeń snu, w której poza kuracją środkami farmakologicznymi, można również poddać się odpowiedniej terapii psychoterapeutycznej. Jeśli udasz się do specjalisty, lekarz wypisze odpowiednie leki, które skutkują w przypadku permanentnej bezsenności. Każdy przypadek osoby borykającej się z kłopotami ze snem powinien być oceniony indywidualnie. Wymaga on także odpowiedniego, rzetelnego wywiadu ze strony lekarza.
Zdjęcie: Youtube
Zobacz też: Przeziębienia i inne choroby nie dotyczą Iwony Pavlović! Gwiazda ZDRADZA swoje patenty