Mateusz Morawiecki o wakacjach kredytowych 2023/2024! Premier nie życzy sobie, aby zamożniejsi korzystali z tego przywileju…

Morawiecki

Banki w Polsce dążą do wprowadzenia zmian w programie wakacji kredytowych. Ograniczyłyby one dostęp do nich tylko dla osób naprawdę potrzebujących wsparcia finansowego.

Propozycja Związku Banków Polskich (ZBP) zakłada, że przedłużone wakacje kredytowe będą dostępne tylko dla klientów, którzy napotykają trudności z regulowaniem rat kredytowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) pracuje nad ustaleniem progu dochodowego. Miałby on definiować, kto ma prawo do korzystania z tego programu.

Tadeusz Białek, prezes ZBP, wyraził nadzieję, że ustalony próg dochodowy ustalą realistycznie. Pozwoli on na wsparcie tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy w spłacie kredytów. Propozycja ZBP zakłada, że kryterium dochodowe powinno być zgodne z zasadami przyznawania wsparcia finansowego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To oznaczałoby, że wakacje kredytowe byłyby dostępne jedynie dla osób napotykających problemy finansowe z obsługą raty.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wcześniej, że program wakacji kredytowych nie będzie dostępny dla wszystkich. Rząd planuje przedłużyć go na cały przyszły rok, ale jednocześnie nie życzy sobie, aby osoby zamożniejsze i bardziej majętne korzystały z tego wsparcia. Celem jest skoncentrowanie go na tych, których stać na spłatę kredytów bez większych trudności.

Warto przypomnieć, że ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzono pod koniec lipca 2022 roku. Przyniosła ona możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów mieszkaniowych w złotych na okres czterech miesięcy w 2022 roku. Dodatkowo też kolejnych czterech miesięcy w 2023 roku. Obecnie z wakacji kredytowych korzystają osoby spłacające kredyty hipoteczne zaciągnięte na własne cele mieszkaniowe w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku i nie mają żadnych kryteriów dochodowych.

Plan rządu zakłada wydłużenie okresu obowiązywania wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 roku. Aktualnie program obejmuje około 72 procent wszystkich kredytów, które mogą być objęte wakacjami kredytowymi. Wprowadzenie nowych kryteriów dochodowych miałoby na celu bardziej precyzyjne skierowanie wsparcia do osób faktycznie potrzebujących. To z kolei mogłoby pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej sektora bankowego.

Zobacz także: Britney Spears wrzuciła przerażający filmik! Tańczy z nożami do klubowej muzyki. Fani są zaniepokojeni

Komentarze