Maturzysto! Twój egzamin będzie inny!
Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło zasady obowiązujące na dwóch ważnych egzaminach szkolnych. Matura i egzamin ósmoklasisty będą wyglądały inaczej niż zwykle!
Minister Przemysław Czarnek poinformował dziś o ważnych zmianach, które w przyszłym roku będą obowiązywać zarówno uczniów kończących edukację w szkołach średnich jak i w podstawówkach. W środę MEN przedstawiło nowe regulacje, które resort wprowadził w związku z panującą pandemią. Jak podkreślono, Polska jest jednym z pierwszych krajów unijnych, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/21.
Coś się zmieni na maturze?
W 2021 r maturzyści przystąpią tylko do egzamin pisemnego. Minister Edukacji i Nauki zdecydował, że część ustna z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa, ale będą mogły do niej przystąpić te osoby, którym wynik z tego egzaminu jest potrzebny aby dostać się na uczelnię zagraniczną.
Co więcej: na maturze z matematyki na poziomie podstawowym ograniczone zostaną wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, nie będzie zadań na temat brył obrotowych i ostrosłupów. Z kolei z egzaminu geografii na poziomie rozszerzonym usunięte będą te zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. dotyczące przeszłości geologicznej Ziemi czy zróżnicowań językowych na świecie.
Nie będzie obowiązku przystąpienia do matury z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może jednak przystąpić do egzaminu nawet z sześciu takich przedmiotów, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej- poinformowało MEN.
A co w podstawówce?
Z kolei ósmoklasiści nie będą mieli książki „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza na liście lektur obowiązkowych. Z matematyki ograniczone zostaną wymagania dotyczące brył przestrzennych i działań na pierwiastkach, zaś na egzaminie z angielskiego uczniowie nie będą musieli wykazywać się znajomością czasu past perfect oraz mowę zależną.
Zmiany te zostały wprowadzone po publicznej konsultacji m.in. z nauczycielami i uczniami. Do ministerstwa przesłano prawie 2,5 tys. opinii na temat przyszłorocznych egzaminów.