Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS. Nie uwierzycie, kogo na fotelu prezydenta chcą Polacy

Sondaż prezydencki przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu wywołał duże poruszenie w polskiej przestrzeni politycznej.

Badanie to dostarcza ciekawych danych dotyczących preferencji wyborczych obywateli oraz zmian w politycznym krajobrazie. Zgodnie z wynikami, Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem, zdobywając 25,8 procent głosów potencjalnych wyborców. Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia zajmują kolejne miejsca, z poparciem na poziomie odpowiednio 24,9 i 24,6 procent.

Analizując te liczby, zauważalne są istotne zmiany w porównaniu do poprzednich sondaży. Rafał Trzaskowski stracił 8,8 punktu procentowego poparcia, co może być interpretowane jako spadek jego popularności wśród wyborców. Z drugiej strony, Szymon Hołownia zyskał aż 12,9 punktów procentowych, co stanowi rekordowy wzrost poparcia wśród badanych.

Warto zwrócić uwagę na wysoką frekwencję, która może wynieść nawet 75,4 procent, co byłoby zbliżone do udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jednakże, 9,4 procent respondentów deklaruje zdecydowane nieuczestnictwo w głosowaniu, a 13,9 procent odpowiedziało „raczej nie”. Istnieje więc grupa osób, które nie zamierzają wziąć udziału w wyborach, co może wpłynąć na ostateczny rezultat.

Na liście kandydatów uwzględniono także Krzysztofa Bosaka, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mateusza Morawieckiego i Rafała Trzaskowskiego. Trzech z nich, Trzaskowski, Morawiecki i Hołownia, wydaje się mieć realne szanse na wejście do drugiej tury wyborów, co zauważa Onet, biorąc pod uwagę trzyprocentowy błąd oszacowania.

Szymon Hołownia wyróżnia się jako polityk, który odnotował największy wzrost poparcia. Wzmacnia to jego pozycję jako potencjalnego kandydata z realnymi szansami na konkurowanie z obecnymi liderami. Jednakże, decydujący wpływ na ostateczny wynik będą miały kampanie wyborcze, a także ewentualne zmiany w nastrojach społecznych i politycznych.

Kolejne miejsca w sondażu zajęli Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń. Warto zauważyć, że Kosiniak-Kamysz stracił 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim pomiarem, podczas gdy Bosak i Biedroń utrzymują swoje pozycje.

Ostateczny rezultat wyborów prezydenckich zależeć będzie od wielu czynników, a obecny sondaż daje jedynie wstępny obraz sytuacji politycznej w kraju. Jednakże, zaskakujący wzrost poparcia dla Szymona Hołowni stanowi istotny element analizy, wskazujący na dynamiczne zmiany w polskiej polityce.

Źródło: tvn24.pl

GOCŁAW: 63-latek płakał pod szkołą. Okazało się, że jest poszukiwany

Komentarze