Nie uczą się, ani nie pracują! W EUROPIE rośnie pokolenie NEET-s!
OECD opracowała raport, z którego wynika, że najwięcej netsów jest w Hiszpanii oraz we Włoszech. Są to osoby, które jednocześnie nie uczą się, nie pracują oraz nie szukają pracy.
Określenie NEETs zostało po raz pierwszy użyte w 1999 roku w brytyjskim raporcie rządowym „Bridging the Gap”. NEET – Not in Education, Employment or Training – oznacza młodych ludzi w wieku 18-24, lub w niektórych przypadkach do 29 roku życia, którzy nie wykazują aktywności w żadnej z trzech kategorii: pracy, kształcenia i szkolenia.
W Hiszpanii takich osób jest 22%, a we Włoszech 25,5%. Dla całej UE wskaźnik ten wyniósł 14,1%. Mimo pandemii koronawirusa większość krajów nie odnotowała wzrostów.
Trzeba podkreślać, jak ważne jest, by młodzi ludzie nie porzucali nauki. Z powodu pandemii mogą oni napotkać dodatkowe bariery przy wchodzeniu na rynek pracy. A zdobycie lepszego wykształcenia zwiększa szansę na pracę i wiąże się z wyższymi zarobkami, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i zdrowotnego – powiedziała Gara Rojas Gonzalez, dyrektor projektu w dyrekcji ds. edukacji OECD.
Prócz młodych Hiszpanów i Włochów wysoki odsetek ninis (inne określenie netsów w języku Hiszpańskim) notuje Izrael (21,7 proc.), Grecja (20,7 proc.), Meksyk (23,3 proc.) i Kostaryka (20,7 proc.).
Czytaj także: https://wyborcza24.pl/pracowac-sie-nie-oplaca-robota-to-glupota-zyja-z-500/?more=1
Źródło: Bankier.pl / PAP / Ideologia.pl
Zdjęcie: Pixabay