Nie żyje Fausta. Fani zdruzgotani…

Miała 57 lat. Samica nosorożca czarnego uważana była za najstarszą na świecie. Na wolności przeżyła 54 lata…

Fausta wędrowała swobodnie po kraterze Ngorongoro w Tanzanii, odpierając hieny, wymykając się kłusownikom i żyjąc w samotnym życiu przez ponad pół wieku. Trzy lata temu – ze względu na stan zdrowia m.in. ślepotę – została zabrana do specjalistycznego ośrodka opieki.

Urzędnicy Wildlife powiedzieli, że Fausta zmarła w weekend z przyczyn naturalnych.

Czarny nosorożec jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Według organizacji Save The Rhino, przez kłusownictwo na świecie pozostało tylko około 5,5 tysiąca osobników.

Na wolności nosorożce zazwyczaj żyją około 40 lat, w niewoli nawet 50.


Nosorożec czarny, znany także jako: nosorożec spiczastonosy lub zwyczajny to gatunek występujący w południowej i wschodniej Afryce.

Długość ciała nosorożca czarnego wynosi 3-3,75 m, a wysokość w kłębie; 1,4-1,8 m. Długość rogu przedniego u samców i samic wynosi do 42–128 cm. Masa ciała tych zwierząt wynosi 0,8-1,4 t.
Ciąża trwa około 15 miesięcy. Masa urodzeniowa to zwykle 20–25 kg. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 7 lat.

Nosorożec czarny jest mniejszy od nosorożca białego.

Mimo swego masywnego wyglądu, nosorożec czarny biega dość szybko. Jest w stanie szarżować z prędkością 50 km/h. Ponieważ jednak nie widzi on wiele z odległości większej niż 30 m i kieruje się tylko węchem, najbardziej skutecznym środkiem uniknięcia jego szarży jest wykonanie w ostatniej chwili skoku w bok.
Jest ścisłym roślinożercą.

fot. Ngorongoro Conservation Area Authority

Komentarze