Od dzisiaj KOBIETY pracują ZA DARMO!!!
W tym roku 4 listopada, obchodzony jest Europejski Dzień Równej Płacy. Jest to data symbolicznie wyrażająca skalę nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami w Unii Europejskiej.
Ta europejska inicjatywa ma na celu przypomnienie, że luka płacowa na Starym Kontynencie wynosi 16%, co oznacza, że od 4. listopada kobiety pracują… za darmo.
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, różnica wynagrodzeń za tę samą pracę mężczyzn i kobiet jest najmniejsza w Rumunii (3,5 proc.), Luksemburgu i Włoszech (po 5,0 proc.), Belgii (6,0 proc.) i Polsce (7,2 proc.). Za nami plasują się m.in. Słowenia (8,0 proc.), Chorwacja (11,6 proc.), Malta (12,2 proc.), Grecja (12,5 proc.) i Szwecja (12,6 proc.). Wielka Brytania z wynikiem 20,8 proc. zajmuje w tym rankingu 25. miejsce, kolejne pozycje – Niemcy (21,0 proc.) i Czechy (21,1), a stawkę zamyka Estonia (25,6 proc.).
Przed tym symbolicznym dniem pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i mobilności pracowników Marianne Thyssen oraz komisarz ds. ochrony konsumentów i równości płci Věra Jourová stwierdzili:
„Minęło 60 lat, odkąd zasada równości wynagrodzeń została zapisana w traktatach europejskich, a jednak kobiety w całej Europie wciąż nie doczekały się przepisów odpowiadających rzeczywistości. Europejskie kobiety nadal pracują przez dwa miesiące za darmo w porównaniu do mężczyzn, a postęp jest zbyt wolny.”
Według badań Eurostatu dziewięciu na dziesięciu Europejczyków uważa, że niedopuszczalne jest, aby kobiety otrzymywały mniej niż mężczyźni za tę samą pracę.
Zdaniem komisarzy europejskich bardzo ważna jest przejrzystość płac, aby można wykrywać przypadki dyskryminacji płacowej. Według badań 64% Europejczyków opowiada się za publikacją średnich wynagrodzeń według rodzaju pracy i płci w ich firmie.
Przejrzystość płac w połączeniu z innymi rozwiązaniami, takimi jak równy podział obowiązków opiekuńczych między kobiety i mężczyzn, który umożliwia nowa dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie urlopu rodzicielskiego i opiekuńczego, pomógłby nam wyeliminować podstawowe przyczyny różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – stwierdzają komisarze.
Nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyena zapowiedziała, że w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania przedstawi rozwiązania, które zwiększą „przejrzystość wynagrodzeń”.
Do tej pory Unia Europejska przyznała 14,2 miliona euro na projekty zwalczające stereotypy, dotyczące poradnictwa zawodowego i wyborów zawodowych, wsparcie kobiet w podejmowaniu decyzji i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, zlikwidowania różnic między płciami w wynagrodzeniach i emeryturach.
Inicjatywa equalpayday zachęca, aby dzisiaj wysłać pocztówkę do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prośbą o podjęcie działań w celu zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Prosi też wszystkich o udostępnianie pocztówki na swoich kontach w mediach społecznościowych.
Anna Lis