PANIKA wśród samorządowców! CBA zabezpieczyło niezwykły zbiór tureckiego biznesmena zatrzymanego w Warszawie.
Turecki biznesmen Sabri B. od kilku lat precyzyjnie notował, komu, za co oraz ile wręczał w ramach wdzięczności za korzystne decyzje administracyjne. CBA zatrzymała go kilka dni temu po wręczeniu łapówki 200 tysięcy złotych burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy Arturowi W. W trakcie przeszukania w firmach i nieruchomościach zatrzymanego Turka odkryto prywatne archiwum biznesmena.
Jak informuje portal onet.pl w skład archiwum wchodziły dokumenty, zdjęcia, nośniki danych a nawet nagrania.
Burmistrz w zamian za łapówki wydawał decyzje administracyjne korzystne dla dewelopera, dotyczące warunków zabudowy. Podejmował się także załatwiania podobnych decyzji w innych, warszawskich urzędach. Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika – informował Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.
Sąd postanowił aresztować obu mężczyzn na trzy miesiące. Usłyszeli już zarzuty o charakterze korupcyjnym i przebywają w areszcie. Nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.
W trakcie przeszukania siedziby jednej z firm należących do Sabriego B. odnaleziono obszerne prywatne archiwum tureckiego przedsiębiorcy, w którym dokumentował on przez lata swoją nieformalną działalność polegającą na korzystnym załatwianiu „trudnych spraw”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wspomniane „załatwianie” miało miejsce w stołecznych urzędach. Sabri B. miał przy tym korzystać z szerokich powiązań i wpływów także wśród polityków.
Sabri B. to znany w Polsce, a przede wszystkim w Warszawie deweloper i przedsiębiorca. Jak przyznał w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” pierwszy milion dolarów zarobił na tureckim bazarze.
W Polsce zrobiło się o nim głośno, kiedy został właścicielem i prezesem klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin. W 1999 roku wraz z innym tureckim biznesmenem Vahapem Toyem wybudował w centrum Warszawy 116–metrowy biurowiec Reform Plaza. Rozpoczął też inwestycję w galerię Reform Center, która dziś działa jako Blue City.
Z Sabrim B. związana jest też spółka Deporium Inc. która kupiła od Orbisu za 20 mln zł hotel Mercure Mrągowo.
„Współpraca” tureckiego biznesmena z burmistrzem Włoch wiąże się prawdopodobnie z kolejną inwestycją, która miała powstać w rejonie ul. Łopuszańskiej. Za otrzymanie tzw. warunków zabudowy, na gruntach nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego Sabri B. wręczył łapówkę burmistrzowi.
Anna Lis