Policja chce ZASTRASZYĆ dziennikarzy? Sprawa zostanie dogłębnie zbadana!
Policja zatrzymała dziennikarkę, która relacjonowała protesty przed Ministerstwa Edukacji Narodowej! Sprawą już zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy Policja chce zastraszyć dziennikarzy?
Rzecznik zajął się zachowaniem policji wobec fotoreporterki Agaty Grzybowskiej. Zatrzymano ją, mimo że okazała legitymację prasową. Takie działania mogą prowadzić do zastraszania dziennikarzy!
Zobacz także: Paulina Sykut-Jeżyna nęci fanów w zwiewnej sukience! MEGA zmysłowa fotka!
– Ponadto RPO interweniuje wobec działań policji co do dziennikarki „Gazety Wyborczej” Angeliki Pitoń, która 6 listopada 2020 r. wykonywała obowiązki służbowe podczas protestu Strajku Kobiet w Zakopanem. Media podały, że została ona wezwana „na przesłuchanie w związku z postępowaniem i zarzutami dotyczącymi niezakrywania ust i nosa oraz znieważeniem funkcjonariuszy przez wyzywanie ich” – mimo że do takiego zachowania faktycznie miało nie dojść – podał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jak podkreślił rzecznik, przedstawiciele mediów muszą pozostać bezstronnymi obserwatorami wydarzeń. Na demonstracjach nie można ich traktować jako strony konfliktu.
Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że obecność mediów w trakcie demonstracji służy przekazywaniu sprawdzonych informacji oraz monitorowaniu i nagłaśnianiu ewentualnych naruszeń praw człowieka.
– Państwo ma obowiązek ochrony dziennikarzy przed zagrażającymi ich bezpieczeństwu zachowaniami np. uczestników demonstracji bądź kontrdemonstracji. Nie może być on jednak wykorzystywany jako pretekst nieuzasadnionego ograniczania dziennikarzom możliwości swobodnego ich relacjonowania – np. poprzez odmowę dostępu do miejsca demonstracji. Wszelkie restrykcje muszą mieć rzeczywiste podstawy, adekwatny zakres i wymagają indywidualnego przeanalizowania każdej sytuacji – podkreślił RPO.
Prawo do relacjonowania demonstracji ma każdy dziennikarz. Może on także być obecny na nielegalnych demonstracjach o agresywnym przebiegu.
– Bardzo ważne jest, aby bezpieczeństwo relacjonowania demonstracji przez dziennikarzy oraz swoboda wykonywania przez nich zadań zawodowych były respektowane zarówno przez służby policyjne zabezpieczające dane wydarzenie, jak i przez jego uczestników – czytamy w oświadczeniu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz także: Ola Ciupa w BIELIŹNIE pozuje jako anioł! Fani oszaleli na punkcie tej fotki!
Czy Policja wytłumaczy się ze swojego zachowania? Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za zatrzymanie dziennikarki? Czas pokaże.
- Źródło: RPO
- Fot. Pixabay