Polowanie na PETARDY! POLICJA PRZESZUKUJE na ulicy!

Dla jednych sylwestrowe fajerwerki to niegroźna tradycja, inni widzą w nich tylko hałas, zaśmiecanie środowiska i zagrożenie dla zdrowia. Niemcy spierają się o sens takiego świętowania, a szczególnie złą sławę mają „polskie petardy”.

Federalny Urząd ds. Środowiska wezwał Niemców do rezygnacji z fajerwerków w sylwestra. W wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” jego szefowa Maria Krautzberger powiedziała, że „przyczyni się to do ochrony zdrowia i zmniejszy ilość śmieci na ulicach”. – Fajerwerki bowiem powodują gwałtowne zwiększenie ilości mikropyłu w powietrzu, czego nie powinno się lekceważyć – podkreśliła.

Katolicki arcybiskup Bambergu Ludwig Schick zaapelował na Twitterze do wiernych, żeby dobrowolnie zrezygnowali ze sztucznych ogni, odłożone na ich zakup pieniądze przekazali w postaci datków na ludzi cierpiących głód. Swój apel arcybiskup Schick zatytułował „Chleb zamiast fajerwerków”.

Przewodniczący Związku Niemieckich Miast i Gmin Gerd Landsberg jest innego zdania: – Powinniśmy uszanować sztuczne ognie jako obyczaj. W Niemczech witanie nimi Nowego Roku ma długoletnią tradycję – powiedział w wywiadzie dla „Passauer Neue Presse”.

„Polskie urywają palce”

Niezależnie od różnic w podejściu do samego odpalania rac, za Odrą powszechnie kupuje się fajerwerki sprowadzane z Polski i Czech. Nie wszystkim się to najwyraźniej podoba, bo już kilka tygodni temu w Niemczech (ale także Austrii) rozpoczęło się polowanie na „polskie petardy”, które mają „urywać palce, ranić twarze, pozbawiać słuchu, a nawet i życia”.

W obu krajach policjanci i celnicy już co najmniej od początku grudnia przetrząsają samochody przyjeżdżające z Polski i Czech w poszukiwaniu zakupionych za granicą wyrobów pirotechnicznych. A pokusa dla amatorów sylwestrowego strzelania jest wielka. Nie dość bowiem, że są tańsze, to są cały czas.

Podczas gdy w Niemczech sprzedaż fajerwerków rusza dopiero 28 grudnia i trwa jedynie do sylwestra, w Polsce, czy w Czechach można zaopatrywać się w nie przez okrągły rok. Poza tym w Polsce każdy, kto ma skończone 18 lat, może kupić i to, na posiadanie czego w Niemczech, czy w Austrii, niezbędne jest specjalne pozwolenie, czyli także produkty oznaczane w czterostopniowej skali zagrożenia najwyższą cyfrą 4.

„Polenböller”

Już trzy tygodnie przed sylwestrem wpadła podczas kontroli drogowej 35-letnia mieszkanka Szlezwiku-Holsztynu, gdy wracała z wyspy Uznam na stały ląd – informował portal SVZ.de ze Schwerina. Nie pomogły kurtki przykrywające zakupiony za Odrą zakazany towar.

Funkcjonariusze znaleźli w aucie 40 „Polenböller”, czyli „polskich petard”. Tak właśnie niemieckie media nazywają sprowadzane zza granicy nielegalne materiały pirotechniczne. Produkowane są wprawdzie w Chinach, ale do Niemiec trafiają zazwyczaj przez Polskę.

Na tydzień przed świętami funkcjonariusze skonfiskowali w ciągu dwóch kolejnych dni 150 fajerwerków w Mużakowie (Bad Muskau) nad Nysą Łużycką. W tym samym czasie ich koledzy zarekwirowali ponad 250 petard i fajerwerków w Neurehefeld w Saskiej Szwajcarii. Łącznie zawierały one jedenaście kilogramów materiałów wybuchowych

Nie próżnowała również policja w Bawarii. Siedem kilogramów petard z Czech wpadło w jej ręce w graniczącej z tym krajem gminie Schirnding. A w sąsiednim Waldsassen około tysiąca zakazanych petard.

Kolejnych 577 sztuk – tym razem jednak pochodzących z Kosowa i Bułgarii, funkcjonariusze drogówki znaleźli kilka dni przed świętami, podczas kontroli na autostradzie A94 koło Parsdorfu na wschodnim obrzeżu Monachium, w samochodzie 45-letniego mężczyzny.

W Austrii, gdzie częściej się mówi się o „Tschechenböller”, czyli „czeskich petardach”, kilkaset takich wyrobów zatrzymała przed świętami specjalna jednostka policji PUMA.

Ile nielegalnych, bo pozbawionych wymaganych atestów petard, rakiet i innych fajerwerków z Polski i Czech dociera bez problemu do pozostałych państw Unii Europejskiej, tego zapewne nie wie nikt. A może być ich całkiem sporo.

Europol w akcji

Na przełomie listopada i grudnia Europol, czyli rezydujący w Hadze Europejski Urząd Policji, przeprowadził na terenie Polski, Niemiec i Holandii szeroko zakrojoną obławę na handlarzy nielegalną pirotechniką.

Akcja była skoncentrowana na Polsce, gdzie Centralnemu Biuru Śledczemu udało się dzięki współpracy z Europolem rozbić – składający się głównie z Polaków – gang, zajmujący się już od 2012 roku handlem materiałami pirotechnicznymi i wybuchowymi, ale też oszustwami podatkowymi oraz praniem pieniędzy. 58 osób zatrzymano, 35 z nich usłyszały zarzuty.

Na wniosek władz holenderskich zamknięte zostały cztery sklepy internetowe, które handlowały materiałami dostarczanymi przez zlikwidowaną grupę przestępczą. Śledczy podejrzewają, że były one w stanie wysyłać dzień w dzień aż półtorej tony materiałów pirotechnicznych do różnych państw unijnych. W skali roku mogły to być nawet setki ton.

Dwie ofiary śmiertelne

Jednak to, co się udaje policji i celnikom zatrzymać podczas kontroli drogowych, a nawet szeroko zakrojonych obław, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, której rozmiarów prawdopodobnie nikt nie zna.

W tej dziedzinie organom ścigania nie chodzi jednak jedynie o tracone przez państwo podatki , jak to się dzieje na przykład w wypadku nielegalnie kupowanych za granicą papierosów. Dowożone z Polski, czy Czech petardy i fajerwerki są bowiem po prostu niebezpieczne, co potwierdzają liczne doniesienia mediów z Niemiec i Austrii.

I tak portal news.de z Brandenburgii przypomina, że na terenie tego kraju związkowego podczas minionego sylwestra zginęli dwaj ludzie właśnie z powodu wybuchów. 35-letni mężczyzna zmarł wskutek obrażeń odniesionych podczas odpalania petardy w gminie Gusow-Platkow, 20 km na wschód od Kostrzyna nad Odrą, jeszcze na miejscu zdarzenia. Ten sam los spotkał 19-latka w gminie Kleinmachnow między Berlinem a Poczdamem. W tym jednak wypadku zdaniem policji zabójcza petarda była własnej produkcji.

Pourywane palce

Także na koniec 2018 roku nie brak doniesień o wypadkach spowodowanych eksplozjami sztucznych ogni. Na razie znane są co najmniej trzy takie zdarzenia z Austrii i jedno z Niemiec.

W górnoaustriackim Enns przywieziona z Czech petarda pozbawiła dwóch palców osiemnastolatka. Palce stracił też z podobnego powodu szesnastolatek podczas tradycyjnego korowodu masek w dolnoaustriackim Lilienfeld na początku grudnia. A pod koniec listopada petarda wybuchła w ręku czternastoletniego chłopca w Waidhofen an der Thaya (nad Dyją) na północy Dolnej Austrii.

Natomiast w Niemczech, w Saksonii-Anhalt, sylwestrowa petarda urwała kilka palców 49-letniemu mężczyźnie podczas przyjęcia urodzinowego pod koniec listopada w Badeborn u podnóża gór Harzu.

 

/wp

Paweł Rzepecki
Komentarze