Polska podbiła serca na całym świecie tym słodkim deserem! Na eksporcie zarabiamy krocie!

Polska odnotowała nieoczekiwany sukces eksportowy, którym są gofry i wafle. Te smakowite wyroby stały się światowym hitem, zdobywając serca konsumentów na całym świecie. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowanego w „Tygodniku Gospodarczym”, gofry i wafle stanowią kluczową pozycję w polskim eksporcie w kategorii wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska jest obecnie liderem w tej dziedzinie, zdobywając uznanie i zaufanie zagranicznych nabywców.

W ciągu roku 2022 Polska wyeksportowała imponującą ilość 155 tysięcy ton gofrów i wafli o łącznej wartości 828 milionów euro. To liczby, które imponują i dowodzą, że polscy producenci zdobywają coraz większy rynek za granicą. Nawiasem mówiąc, eksport tego rodzaju wyrobów wzrósł nawet pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych, takich jak wzrost cen energii i surowców potrzebnych do produkcji. To poskutkowało zwiększeniem kosztów produkcji.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku eksport gofrów i wafli nadal rośnie. Polska dostarczyła zagranicznym odbiorcom 90 tysięcy ton tych przysmaków o łącznej wartości 503 milionów euro. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wolumen sprzedaży wzrósł o 6,6 procent, a wartość eksportu o imponujące 16,1 procent. To dowodzi, że polska branża piekarniczo-ciastkarska jest nie tylko konkurencyjna, ale także dynamicznie rozwijająca się.

Warto zaznaczyć, że wyroby piekarnicze i ciastkarskie stanowią znaczący udział w polskim eksporcie, a gofry i wafle są jego ważną częścią. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2022 stanowiły one około 33 procent całkowitego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska eksportowała 155 tysięcy ton gofrów i wafli o wartości 828 milionów euro, co oznacza wzrost ilościowy o 17 procent w porównaniu z poprzednim rokiem oraz wzrost wartościowy o ponad 32 procent.

Niezwykle istotne jest także to, że polskie gofry i wafle okazały się odporne na skutki pandemii COVID-19. W porównaniu z rokiem 2019 zanotowano znaczny wzrost zarówno ilościowy (34,9 procent), jak i wartościowy (60,9 procent) sprzedaży tych produktów za granicą. To dowodzi nie tylko wysokiej jakości naszych wyrobów, ale także zaufania klientów w czasach globalnych wyzwań.

Warto również zwrócić uwagę na znaczącą obecność polskich gofrów i wafli na rynkach zagranicznych. Polska miała udział wynoszący 15,1 procent w światowym eksporcie tych produktów w roku 2022. To potwierdza naszą dominującą pozycję na rynku międzynarodowym.

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że polskie gofry i wafle trafiły do ponad 106 krajów. Z tego najważniejszymi rynkami zbytu były kraje unijne, na czele z Niemcami, Francją, Czechami i Rumunią. Poza Unią Europejską, znaczącymi nabywcami były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rosja i Arabia Saudyjska.

To niespodziewane osiągnięcie Polski na arenie międzynarodowej, które dowodzi, że polska jakość i smak zdobywają serca konsumentów na całym świecie. Gofry i wafle stały się symbolem polskiego eksportu, przynosząc zasłużoną sławę i sukces naszym producentom.

Zobacz także: Brytyjka zmarła na stole operacyjnym w Turcji. Chciała zmniejszyć żołądek

Komentarze