Premier Donald Tusk nie poleci do Estonii. Kaja Kallas ma COVID-19

W niedzielę miał odbyć się ważny szczyt premierów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Tallinie. Lecz plany te zostały nagle pokrzyżowane przez pozytywny wynik testu na COVID-19 u premier Estonii, Kai Kallas. Informację o odwołaniu wizyty potwierdziło Centrum Informacyjne Rządu, co z pewnością wpłynęło na kształtowanie polityki bezpieczeństwa w regionie.

Donald Tusk miał wziąć udział w spotkaniu z premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Głównym celem rozmów miało być wzmocnienie współpracy w obszarze bezpieczeństwa. Kwestie granic, sytuacja na Ukrainie oraz wspólne działania mające na celu ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej przed potencjalnymi presjami migracyjnymi z Rosji i Białorusi miały być głównymi punktami rozmów.

Po ogłoszeniu pozytywnego wyniku testu u premier Kallas, Donald Tusk przekazał jej życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Wyraził jednocześnie nadzieję na przyszłe spotkanie z przyjaciółmi z Wilna i Rygi. Premier Tusk wcześniej zapowiadał intensywną rolę Polski w nowoczesnej obronie granic, szczególnie w kontekście presji nielegalnej imigracji zorganizowanej przez Rosję i Białoruś.

W sobotnim komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślono, że spotkania tego typu odgrywają kluczową rolę dla współpracy w regionie ze względu na bliskość geograficzną oraz wspólne interesy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Wspólna polityka w ramach UE i NATO oraz zbliżone stanowiska w kluczowych obszarach polityki międzynarodowej stanowiły istotny cel tych rozmów.

Warto również podkreślić, że Donald Tusk wcześniej w swoim expose zasygnalizował, że tematyką spotkania będą sprawy związane z wojną, bezpieczeństwem granic i intensyfikacją współpracy z państwami podzielającymi polskie poglądy w tej kwestii. Planowano również omówienie sytuacji po ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej.

Należy wspomnieć o konsultacjach między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem. Poruszono w nich kwestie stanowiska Polski w najważniejszych sprawach. Dokładnie omówiono przebieg ostatniej Rady Europejskiej oraz kluczowe aspekty bezpieczeństwa kraju i współpracy w regionie. Oba stronnictwa polityczne wykazywały chęć współdziałania w ważnych kwestiach narodowych. Wszystko to ukierunkowane było na skuteczną obronę interesów Polski i umocnienie jej pozycji w kontekście międzynarodowym.

Źródło: tvn24.pl

Gerard Depardieu w ogniu krytyki! Może utracić francuski medal Legii Honorowej

Komentarze