PZU wyplaca coraz więcej pieniędzy z powodu śmierci ubezpieczonych
Zarząd Polskiego Zakładu Ubezpieczeń poinformował, że w ostatnich tygodniach wzrosła znacznie liczba wypłacanych świadczeń spowodowanych śmiercią. Mimo to państwowy ubezpieczyciel zwiększył zyski w ostatnim roku.
Trzeci kwartał roku przyniósł pozytywne informacje dla ubezpieczyciela. Firma pochwaliła się rosnącymi zyskami, które wyniosły prawie 900 milionów. W ten sposób na czysto PZU zarobił ponad 11 milionów więcej niż rok temu. Wielu ekspertów jest zaskoczonych tymi wynikami. W dzisiejszych pandemicznych czasach ubezpieczyciele raczej tracą niż zyskują.
Biznes ubezpieczeniowy PZU wykazał dużą odporność na negatywne skutki pandemii (…) Nasze wstępne szacunki dotyczące obserwowanej dynamiki świadczeń, zakładają potencjalny wpływ na wynik Grupy PZU w 2020 roku w przedziale pomiędzy 50-150 mln zł
Zarząd firmy zawdzięcza poprawienie wyników skutecznym działaniom i elastycznym podejściem. Dzięki wzrostowi po stronie polis na życie udało sie zrekompesować straty w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Od kilku tygodni wzrasta także liczba wypłacanych pieniędzy z powodu śmierci ubezpieczonego.
„Nasze wstępne szacunki dotyczące obserwowanej dynamiki świadczeń, zakładają potencjalny wpływ na wynik Grupy PZU w 2020 roku w przedziale pomiędzy 50-150 mln zł” – napisano w prezentacji.
Ostateczny wynik będzie uzależniony od przebiegu pandemii. Na jego składowe zaliczają się różne świadczenia: związane ze zgonami, z tytułu leczenia szpitalnego, efektami lockdownu i rozwiązania części rezerw. W tym roku Firma wyplaciła ubepiezpieczenia na kwotę 4 mld 61 mln złotych, rok wcześniej było to 3 mld 991 mln złotych.
Historia PZU
Firma rozpoczęła działność w latach dwudziestych XX wieku, jako Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, była to pierwsza firma o zasięgu krajowym, która zapewniała pełny pakiet ubezpieczeń. Przez okres PRL-u przedsiębiorstwo działało pod nazwą jako Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
Po transformacji ustrojowej firma została państwową spółką akcyjną. W 2010 roku spółka zanotowała udany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od początku znajduje się w czołówce najlepiej wycenianych i najbardziej płynnych spółek. Pierwszy dzień debiutu przyniósł obroty na poziomie ponad 5 miliardów złotych. Państwowy gigant jest aktywny także na rynkach zagranicznych. W ostatnich latach doszło do akwizycji spółek ubepieczeniowych w krajach bałtyckich.