SALMONELLA ATAKUJE. Blisko 100 osób zatrutych w Sanoku. Teraz Inspekcja Sanitarna odkryła ją w pieprzu…

W próbkach pieprzu czarnego mielonego zbadanego w ramach kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność bakterii Salmonella. GIS ostrzega, że spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Jak informuje w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny wycofaniu podlegają następujące wyprodukowane przez firmę Agnex Krzysztof Wierzbicki z Białegostoku produkty:

  • pieprz czarny mielony, 150 g, numer partii 1309/6, data minimalnej trwałości 03.2021
  • pieprz czarny mielony, 400 g, numer partii 2509/6, data minimalnej trwałości 03.2021
  • pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2509/6, data minimalnej trwałości 03.2021
  • pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2409/6, data minimalnej trwałości 03.2021

W trakcie kontroli w firmie Agnex Krzysztof Wierzbicki pobrano do badań próbki pieprzu czarnego mielonego, 150 g, numer partii 1309/6, data minimalnej trwałości 03.2021. W 1 z 5 badanych próbek stwierdzono obecność bakterii Salmonella. Urzędnicy Inspekcji podjęli działania mające na celu ustalenie źródła zanieczyszczenia. Pobrano do badań kolejnych 5 próbek pieprzu czarnego mielonego, który do białostockiej firmy dostarczył PHU GROTEX Eryk Grotowski z Kalisza. Ponadto pobrano do badań wymazy sanitarne „ze środowiska produkcyjnego” w firmie Agnex Krzysztof Wierzbicki.

Dodatkowe badania próbek wykazały obecność bakterii Salmonella we wszystkich próbkach pieprzu czarnego mielonego dostarczonego do Agnex Krzysztof Wierzbicki przez PHU GROTEX Eryk Grotowski. Ustalono także, że firma z Kalisza sprowadzała do Polski pieprz z Wietnamu.

Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej nakazał wycofanie wszystkich wymienionych w komunikacie partii pieprzu czarnego mielonego wyprodukowanego przez Agnex Krzysztof Wierzbicki, w których stwierdzono obecność Salmonella oraz wszystkich partii pieprzu czarnego mielonego wyprodukowanego z surowca zanieczyszczonego Salmonella.

To w ostatnich dniach kolejny przypadek wykrycia bakterii Salmonella w Polsce. Do zbiorowego zatrucia pokarmowego doszło bowiem w Sanoku. Zatruło się blisko 100 osób a 29, w tym 27 dzieci trafiło do szpitala. Wszystkie dzieci uczęszczały do tego samego przedszkola w Sanoku.

W sobotę, 26 października Prokuratura Rejonowa w Sanoku zaczęła prowadzić czynności wyjaśniające. Sanocka komenda powiatowa policji ustala m.in. liczbę hospitalizowanych osób. Sprawdzane są też dane rodziców i opiekunów prawnych chorych dzieci. Prokuratura ustala, czy doszło do spowodowania zagrożenia epidemiologicznego i kto za to odpowiada.

Anna Lis

Komentarze