Skoki Narciarskie : Polskie PODIUM w Finlandii!

Po jednoseryjnych zawodach w fińskim Kuusamo 2. miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Piotr Żyła. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, który został nowym liderem Pucharu Świata.

Po południu na Rukatunturi miało wiać  mocno. Niestety prognozy się sprawdziły . Tuż po 15:00 było wiadomo, że kwalifikacji nie da się bezpiecznie przeprowadzić – ostatecznie zostały odwołane, a w pierwszej serii – zaplanowanej na 16:30 – miało wystartować 65 skoczków.

Nadzieje na rozegranie przynajmniej jednej serii były jednak niewielkie.Jury kilkukrotnie przesuwało start premierowej kolejki. Nie były to bezpodstawne decyzje, bowiem wiatr pomału, ale zaczął słabnąć. O 17:50 warunki były już na tyle dobre, że można było rozpocząć pierwszą i jak poinformowali organizatorzy jedyną serię w sobotnie popołudnie na Rukatunturi.

Podmuchy sprzyjały skoczkom. Belka była jednak ustawiona bardzo nisko. Najlepsi potrafili poradzić sobie jednak z trudnymi warunkami i ku uciesze polskich kibiców w tym gronie było aż dwóch Biało-Czerwonych. Kamil Stoch i Piotr Żyła, bo o nim mowa, przegrali w sobotę tylko z Japończykiem Ryoyu Kobayashim.

Z tej trójki trzykrotny mistrz olimpijski skoczył najdalej, aż 140,5 metra. Miał jednak zdecydowanie lepsze warunki niż Japończyk i dlatego musiał uznać wyższość Azjaty który uzyskał 138,5 metra. Z kolei Żyła doleciał do 136. metra i czwartego Domena Prevca, dla którego był to pierwszy start w sezonie 2018/2019, wyprzedził o 1,4 punktu. Młody Słoweniec uzyskał aż 146. metra, ale miał zdecydowanie lepsze warunki wietrzne od czołowej trójki.

 

 

/WP

Paweł Rzepecki
Komentarze