Świadczenie emerytalne wzrośnie o 400 zł! Wystarczy złożyć TEN wniosek

Świadczenie emerytalne może wzrosnąć, ale tylko w poszczególnych przypadkach. Za te zmiany odpowiada Ministerstwo Zdrowia i Polityk Społecznej. Niestety, w przypadku niektórych grup zawodowych zmiany mogą być niekorzystne…

W 2020 roku niższą niż minimalna emerytura (1200 zł brutto) pobierało około 310 tys. Polaków. Świadczenie można podnieść składając specjalny wniosek. Ale kto może na tym skorzystać?

Skorzystają ci, którzy dorabiają do emerytury i odprowadzają składki ZUS. Jeśli ktoś jest w takiej sytuacji, wystarczy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kwoty świadczenia emerytalnego. „Gazeta Wyborcza” podaje, że osoby urodzone przed 1949 rokiem mają też prawo przeliczyć swoje świadczenie dwa razy w roku. Młodsi emeryci mogą wnioskować o to tylko raz w roku.

Zgodnie z nowymi zasadami przy przeliczeniu kwoty świadczenia nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia, lecz dzieli się zgromadzony kapitał przez przewidywaną długość życia. Reforma ma ujednolicić cały system emerytalny, a każdy emeryt będzie traktowany tak samo.

Najprawdopodobniej to nie koniec zmian. Resort zamierza zlikwidować artykuł 110a ustawy o emeryturach. Ten zapis uprawnia osoby zarabiające przed 1999 rokiem do tego, aby emerytura była przeliczona z uwzględnieniem korzystniejszych lat pracy.

Źródło: money.pl

Zobacz także: Chciał zrobić sos, ale POMYLIŁ składnik! 48-latek umierał w MĘCZARNIACH!

Komentarze