SZOKUJĄCA wiadomość! Joanna Kulig…

Joanna Kulig otrzymała Europejską Nagrodę Filmową. Odtwórczyni jednej z głównych ról w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła w kategorii najlepsza aktorka. Nagrodę Filmową dla europejskiego scenarzysty roku odebrał reżyser, który jest współautorem scenariusza nagradzanego obrazu.

Sukces „Zimnej wojny” w Cannes. Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego
Pawlikowski pracował nad scenariuszem filmu z nieżyjącym już Januszem Głowackim; współpracował z nimi także Piotr Borkowski.

Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbywa się w sobotę z Sewilli.

„Zimna wojna” opowiada historię miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem; jest jednym z faworytów Europejskich Nagród Filmowych.

Produkcja wciąż ma szanse na statuetki dla najlepszego europejskiego filmu roku, dla najlepszego reżysera i dla najlepszego aktora (Tomasz Kot). Wyróżniony został już Jarosław Kamiński, ogłoszony wcześniej najlepszym europejskim montażystą roku.

Bohaterami polsko-brytyjsko-francuskiego melodramatu jest młoda dziewczyna, która szuka szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzały pianista, jej instruktor. Akcja rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wykorzystano polską muzykę ludową, utwory jazzowe i piosenki z paryskich barów.

„Zimna Wojna” z nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Sztokholmie
W filmie wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował zaś Marcin Masecki.

Okrzyknięty arcydziełem obraz Pawlikowskiego – nagrodzonego w 2014 r. za „Idę” Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA – to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

/TVP Info

Paweł Rzepecki
Komentarze