To miłość czy już obsesja? Te objawy powinny Cię zaniepokoić…

Początki związku zawsze są piękne. Wtedy jest wzajemna fascynacja, płomienne uczucia, czułe słowa…

Po jakimś czasie następuje naturalny proces powrotu do rzeczywistości, gdzie nadal darzymy się uczuciem, ale traktujemy to z mniejszą ekscytacją. Jednak zdarza się, że na etapie stabilizowania się związku jedna ze stron wydaje się nadmiernie zaangażowana. Warto wówczas dokładniej przyjrzeć się zachowaniu swojemu lub partnera. Może się bowiem okazać, że jedna ze stron ma obsesję na punkcie swojej drugiej połówki. Proponujemy zacząć działać, gdyż taka obsesja nie tylko wcześniej czy później rozbije związek, ale też zaszkodzi obydwu stronom. Przejdźmy zatem do wyjaśnienia, na czym może polegać taka obsesja. 

Podstawową cechą obsesji na punkcie partnera jest monotematyczność. Powinno Cię zaniepokoić to, że przestały dla Ciebie istnieć tematy inne niż on/ona. Nawet Twoje dotychczasowe zainteresowania zeszły na drugi plan. Interesuje Cię tylko życie ukochanej osoby oraz wszystkie sprawy związane z Wami. 

Jeśli jeszcze nie zamieszkaliście razem albo z różnych przyczyn zdarzają się Wam rozłąki, to jest to idealne tło do obserwacji. W przypadku obsesji dotknięta nią osoba odczuwa wręcz fizyczny ból, który wynika tylko z tęsknoty za partnerem. Jest to bardzo niepokojący znak, gdyż nawet w najlepszym związku powinno się spędzać czas z innymi. 

Kolejne niepokojące objawy to chorobliwa zazdrość i chęć permanentnej kontroli. Jeśli wściekasz się o to, że ktoś tylko przeszedł koło ukochanej/ukochanego lub posuwasz się do absurdalnych czynności mających sprawdzić jego/jej wierność – uważaj. Związek opiera się na zaufaniu płynącym z obu stron. Partnerzy powinni też mieć swoje sprawy prywatne.

Postaraj się sprawdzić, ile razy dziennie zasypujesz ją/go wiadomościami i telefonami. Oczywiście nie narzucamy górnej granicy na ilość kontaktów z drugą połówką. Ale jeśli zorientujesz się, że przez Twoje telefony ta osoba nie może pracować, uczyć się, spać – jest źle. Przecież Ci zależy, zatroszcz się więc o jej/jego dobro!

Przeanalizuj również swój system wartości. Uległ zmianie? Okazało się, że praktycznie nie masz kontaktu z rodziną i przyjaciółmi z powodu swojego związku? To bardzo niepokojące zjawisko. Zastanów się na spokojnie, czy naprawdę chcesz dalej dążyć do zerwania więzi z rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi. Może czas wynagrodzić im swoją obojętność?

 

Komentarze