TRZĘSIENIE ZIEMI! Zamknięta Autostrada A1…

Wstrząsy o sile 4,8 w skali Richtera nawiedziły Sycylię w środę nad ranem. Tąpnięcie uszkodziło budynki, co najmniej dziesięć osób zostało rannych. To efekt pierwszej od ponad dekady erupcji wulkanu Etna.

Do tąpnięcia doszło o 3:19 w nocy; jego epicentrum miało miejsce nieopodal miejscowości Viagrande u podnóża Etny. Wydarzenie wywołało panikę; ludzie wyszli na ulice. Jak podaje internetowe wydanie dziennika „La Repubblica”, co najmniej dziesięć osób zostało rannych, w tym 80-letni mężczyzna, który został wyciągnięty spod gruzów domu w miejscowości Fleri. W pobliskiej Katanii, jednym z największych miast Sycylii, zatrzęsły się całe budynki. Część domów została zniszczona. We Fleri runął jeden z pałaców.

Uszkodzenia są na tyle rozległe, że zamknięta została autostrada A18 łącząca Katanię z Mesyną. Jak podają włoscy geolodzy, epicentrum wstrząsu miało miejsce 1 kilometr pod ziemią.

Środowe trzesienie było najsilniejszym z serii wstrząsów odnotowanych po poniedziałkowej erupcji Etny, pierwszej od 11 lat. W jej wyniku okoliczne wsie zostały przykryte wulkanicznym pyłem.

 

Paweł Rzepecki
Komentarze