Twierdzą, że COVID-19 to zwykła ŚCIEMA! Chodzi o DWIE grupy!
Najbardziej spiskową teorią dotyczącą koronawirusa stanowiła ta mówiąca o tajemnicznych badaniach w laboratorium. To właśnie z niego miał się wydostać wirus z którym obecnie walczy cały świat. Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazało właśnie, kto jest najbardziej podatny na tego typu sugestie.
W sieci możemy przeczytać wiele opinii negujących istnienie wirusa czy mówiących o spiskach. Badacze amerykańscy postanowili zbadać, jakie grupy społeczne są najbardziej podatne na teorie spiskowe. Wyniki badań pokazują, że osoby, które korzystają z mediów społecznościowych i konserwatywnych częściej wierzą w teorie spiskowe. Liczba ta zaczyna się zmniejszać za to w grupie odbiorców mediów głównego nurtu. Tak wykazało badanie naukowców z Annenberg Public Policy Center. Profesor Dan Romer z Annenberg Public Policy Center na University of Pennsylvania tak komentuje wyniki badań:
Media miały swoją rolę w promowaniu teorii spiskowych lub ich ograniczaniu. Niektóre media podważały przygotowanie i sukces kraju w walce z pandemią Media głównego nurtu także podnoszą temat teorii spiskowych, ale nie po to, aby popularyzować wiarę w nie, tylko w celu uwrażliwienia odbiorców na to zjawisko.
O osobach, które śledziły media głównego nurtu, profesor Romer wypowiada się tak:
Osoby te wykazywały też większą chęć zaszczepienia się i noszenia maseczek, ale nie było to bezpośrednio związane z ich wiarą w teorie spiskowe lub jej brakiem. Były to niezależne zmienne
Wyniki badania jednoznacznie pokazują znaczenie mediów głownego nurtu i rolę jaką pełnią w rzetelnym informowaniu społeczeństwa o pandemii Covid-19. Naukowy sugerują także:
Wyniki badania wskazują na potrzebę przekazywania sprawdzonych, wiarygodnych informacji o pandemii w mediach. Ponadto, platformy społecznościowe powinny wprowadzić bardziej zdecydowaną politykę w zakresie blokowania fałszywych informacji nt. pandemii, szczepionek, noszenia maseczek, czy teorii spiskowych, które są sprzeczne z oficjalnymi doniesieniami
Źródło: Medonet
Zdjęcie: Pixabay