WARSZAWA: przewoził 6 tysięcy tabletek opioidowych. Grozi mu do 10 lat więzienia
Na Dworcu Zachodnim w Warszawie doszło do zatrzymania 32-letniego obywatela Mołdawii, który przewoził ponad 6 tysięcy tabletek opioidowych. Substancja czynna, oksykodon, jest silnym lekiem przeciwbólowym, a jej nadużywanie w Stanach Zjednoczonych skutkuje rocznie śmiercią nawet 100 tysięcy osób. Zatrzymany mężczyzna trafił do aresztu, a postawiony mu zarzut może skutkować karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Zdarzenie miało miejsce po reakcji policji na zgłoszenia dokonane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uwagę funkcjonariuszy przykuł mężczyzna, który zaśmiecał miejsce publiczne. Po interwencji mundurowych, jego torba podróżna została poddana dokładnej kontroli.
Sierżant sztabowy Jakub Pacyniak z komendy na Ochocie podkreślił, że w środku torby znaleziono imponującą ilość opakowań z lekami opioidowymi. Łącznie było tam blisko 6500 sztuk tabletek psychotropowych, z czym wiąże się poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Oprócz narkotyków, w torbie znajdowało się także 680 euro oraz 570 złotych.
Po zatrzymaniu mężczyzny, sprawę przekazano do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota. Tam usłyszał on zarzut posiadania znacznych ilości narkotyków, co może skutkować surowymi konsekwencjami. Z uwagi na potrzebę zapewnienia prawidłowego toku postępowania, prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, które zostało zatwierdzone.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Szymon Banna, poinformował, że czyn zarzucony zatrzymanemu mężczyźnie jest poważny, a kara, jaką może ponieść, wynosi do 10 lat pozbawienia wolności. To świadczy o powadze sytuacji i konieczności podjęcia skutecznych działań prawnych.
Opioidy, których uzależnienie może prowadzić do tragicznych konsekwencji, są silnymi lekami przeciwbólowymi. Stosowane są w leczeniu najcięższych dolegliwości bólowych, jednak ich nadużywanie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
W Stanach Zjednoczonych uzależnienie od opioidów spowodowało śmierć 108 tysięcy osób w 2021 roku, co podkreśla skalę problemu także na światowym poziomie. W Polsce, niestety, brakuje danych na temat liczby zgonów związanych z przedawkowaniem lub skutkami ubocznymi zażywania syntetycznych opiatów. Jednakże incydent na Dworcu Zachodnim jasno wskazuje, że problem ten nie omija naszego kraju.
Źródło: tvn24.pl