Wołodymyr Zełenski o sytuacji na granicy. „Wieści z granicy z Polską brzmią po prostu jak kpina”
Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej stała się przedmiotem intensywnych dyskusji i komentarzy zarówno ze strony polityków, jak i społeczeństwa obu krajów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził swoje zdanie na ten temat, podkreślając, że to, co aktualnie ma miejsce, dotyczy bardziej polityki niż samego zboża.
W swoim przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych, prezydent Zełenski zaznaczył, że sytuacja na granicy z Polską, w kontekście protestów i blokad rolników oraz przewoźników, jest wyrazem narastających problemów i erozji solidarności. Zauważył również, że mimo iż tylko niewielki procent ukraińskiego eksportu przechodzi przez granicę z Polską, to nieprawidłowości na tej granicy stają się przedmiotem zaniepokojenia.
Wołodymyr Zełenski podkreślił potrzebę podejmowania wspólnych, racjonalnych decyzji, które powinny być wynikiem dialogu i współpracy, zarówno z Polską, jak i z innymi krajami Europy, zainteresowanymi sytuacją na granicy.
I am returning from our warriors’ positions in the Kharkiv region.
The situation on the frontline is extremely difficult in several areas, particularly where Russian forces have concentrated the majority of their reserves.
They are taking advantage of delays in military aid… pic.twitter.com/1KFIZy5c7E
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 19, 2024
Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna również skomentowała sprawę, informując o działaniach podejmowanych przez Kijów w związku z zaistniałą sytuacją. Ukraina zwróciła się do Komisji Europejskiej z informacją o obecnej sytuacji, szczególnie o trudnościach w transporcie pasażerskim na granicy ukraińsko-polskiej. Stefaniszyna podkreśliła, że oczekuje się wyraźnej reakcji ze strony partnerów europejskich w celu przywrócenia porządku na granicy.
W kontekście tej sytuacji, szef MSZ Polski Radosław Sikorski również zabrał głos podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podkreślając konieczność rozwiązania problemów związanych z przewozem ukraińskiego zboża, aby nie zakłócały one ogólnego obrazu polskiej solidarności z Ukrainą.
Protesty i blokady na granicy rozpoczęte przez polskich rolników i przewoźników stanowią wyraz ich niezadowolenia z decyzji Komisji Europejskiej dotyczących handlu z Ukrainą. Trwające blokady mają istotny wpływ na ruch transportowy i gospodarczy na granicy polsko-ukraińskiej, co wymaga pilnego rozwiązania i dialogu pomiędzy stronami konfliktu.
Źródło: tvn24.pl