Wykrywanie chorób… bez udziału lekarza! Poznaj wizję medycyny przyszłości!

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie moment w którym gadżety, takie jak inteligentne zegarki czy opaski fitnessowe stają się naszymi osobistymi strażnikami zdrowia i informują nas o jego stanie? Taka wizja przyszłości może niedługo stać się codziennością.

 

Znane podmioty powiązane z farmacją i zdrowiem takie jak Bayer, Johnson & Johnson NWS Holdings, VC Healthbox, Tencent, Ping An, czy GSK postanowiły zainwestować w rozwój technologii tzw. biomarkerów. Biomarker to znacznik biologiczny (ang. biological marker, biomarker) – obiektywnie mierzalny wskaźnik biologiczny, taki jak substancja, właściwość fizjologiczna czy gen, wskazujący lub mogący wskazywać na obecność stanu chorobowego u człowieka

 

Brytyjski statrup Medopad stworzył technologię której zadaniem będzie wykrywać będzie choroby z udziałem najnowszych technologii (opasek, zegarków). Dan Vadhat, założyciel firmy twierdzi, że taki sposób wykrywania chorób będzie szybszy i bardziej efektowny zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Dobrym przykładem na to jak miałaby działać taka technologia jest sposób na wykrycie choroby zwężenia zastawki aortalnej do której potrzebny byłby tylko wcześniej wymieniony zegarek, z funkcją monitorowania przepływu krwi u swojego użytkownika. Choroba Alzheimera mogłaby być zdiagnozowana z domu, brzmi futurystycznie? Wykorzystując smartfon, tablet czy komputer pacjent rozwiązałby specjalnie przygotowane testy kognitywne, które dostarczyłyby informacji o stanie pacjenta.

Technologie związane z monitorowaniem stanu zdrowia, w które wyposażone są inteligentne zegarki i opaski stają się coraz to lepsze i bardziej zaawansowane. Pozostaje jeszcze kwestia utworzenia dodatkowych biomarkerów, dzięki którym można byłoby monitorować szersze spektrum naszego stanu zdrowia.

Ponadto inteligentne tabletki, czujniki wszczepiane pod skórę, testy i obserwacje bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji służące do diagnozowania pacjentów, brzmią na razie mało prawdopodobnie, prawda? Niemniej jednak, duże koncerny medyczne i farmaceutyczne coraz częściej myślą nad wdrożeniem takich rozwiązań, a postęp w medycynie, nauce i technologii jak najbardziej udowadnia, że jest to możliwe. 

 

źródło: techcrunch.com, wikipedia.pl, unsplash.com

Komentarze